Minimální šířka uličky pro vysokozdvižný vozík

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jaká je minimální šířka uličky ve skladu pro vysokozdvižný vozík (VZV)? Doposud máme 230 cm a teď nám to chtějí zúžit na 190 cm. Je to možné?

Podle bodu 10.3. nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o  podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí, platí, že „Šířka uliček mezi regály a stohy musí odpovídat zvláštnímu právnímu předpisu a způsobu ukládání manipulačních jednotek. Ulička musí být trvale volná a nesmí být zužována a zastavována překážkami. Šířka uličky pro průjezd manipulačních vozíků musí být alespoň o 0,4 m větší než největší šířka manipulačních vozíků nebo nákladů a během manipulace musí být vymezen manipulační prostor se zákazem vstupu nepovoleným osobám.“ 

Předpis, na který nařízení vlády odkazuje, je nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Tam jsou zapracovány hygienické limity pro manipulaci s břemeny. Pro vás však platí, že ulička musí být o 40 cm širší než jsou VZV u vás na pracovišti používané nebo než je největší šířka nákladů převáženého VZV.

Autor článku: 

Komentáře

Doplnění

15.08.2011 - 20:25 Eduard Šimánek
Doporučuji rozhodně prostudovat i ČSN 26 9010 Manipulace s materiálem. Šířky a výšky cest a uliček. Samozřejmě nařízení vlády je vyšším právním předpisem, ale neřeší tuto problematiku dostatečně.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail