Kdo nese odpovědnost za žáky při "rozchodu" na školním výletě?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Jan Průša, odborník na BOZP ve školství.

Náš syn se má zúčastnit školního výletu . Domů přinesl k podepsání tento text: Souhlasím aby můj syn/dcera:..................měl/měla během školního výletu, který se koná 29.5.2013 "rozchod". Dále beru na vědomí že v době "rozchodu" nenese pedagogický dozor odpovědnost za mého syna/dceru. Domníváme se, že žádný zodpovědný rodič text tohoto znění nemůže za žádných okolností a s klidným svědomím podepsat. V textu není uvedeno, kde bude rozchod dán, za jakých okolností a jak dlouho bude trvat. Nemůžeme tudíž v době rozchodu za dítě odpovědnost převzít, i když bychom mu rozchod s ostatními spolužáky rádi dopřáli. Má škola právo zříci se odpovědnosti za dítě v době rozchodu? Kdo v tuto dobu tedy má být za dítě zodpovědný?

Škola (školské zařízení) se nemůže zříct zodpovědnosti při vykonávání dozoru nad nezletilým žákem. Příslušný dozor musí vykonávat po celou dobu dané školní akce (i mimo školu). V případě, že nemůže nad žáky vykonávat při rozchodu odpovídající dozor, neměla by rozchod žákům povolit. Nemůže ani přenést zodpovědnost na rodiče.

Autor článku: 

Komentáře

rozchod

09.06.2013 - 12:59 Lucie Švestková
Dobrý den, řeším stejný problém, ale z jiné pozice. Beru 16 dětí 2.stupně ZŠ na výlet do Maďarska do zábavního parku (různé atrakce apod.). I kdybych chtěla, není v mých silách být neustále se skupinkou. Atrakce jsou pro různý počet lidí, jedni budou napřed, jiní pozadu, opravdu by to nešlo. Musím tuto situaci řešit rozchodem. Nemohu ale přeci nést zodpovědnost za děti - dle Vaší odpovědi jsem ale vyrozuměla, že souhlas rodičů nestačí, že pedagog nese stejně odpovědnost. Je tedy i nějaký správný postup pro učitele? Děkuji.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail