Je úraz v době přestávky úrazem pracovním?

Dotaz byl publikován v časopisu Poradce bezpečnosti a ochrany zdraví, Otázky a odpovědi, č. 5/2006, který vydává Rožnovský vzdělávací servis

Pracovnice úklidu v době přestávky odpočívala v místnosti pro úklid, znenadání se jí udělalo nevolno, vstala a vyšla na chodbu, kde omdlela. Pádem utrpěla otřes mozku a naražení ramene. Předpokládaná pracovní neschopnost je 3 týdny. Jedná se o pracovní úraz, případně za jakých podmínek?

Poškození zdraví zaměstnankyně je v každém případě úrazem. Bylo způsobeno zaměstnanci nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů (dopad na podlahu). To, že zaměstnankyně v době přestávky na jídlo a oddech odpočívala v místnosti pro úklid a při pocitech nevolnosti vyšla na chodbu, kde k úrazu došlo, lze podle nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce, považovat za úkon obvyklý v době přestávky na jídlo a oddech konaný v objektu zaměstnavatele. Takovýto obvyklý úkol je úkonem v přímé souvislosti s plněním pracovních úkonů a zákoník práce považuje úraz, který se stane v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, za úraz pracovní. Shora popsaný úraz je úrazem pracovním a zaměstnavatel je povinen jej plně odškodnit podle ust. § 193 zákoníku práce.

 

Komentáře

Re: plné odškodnění

27.11.2006 - 15:28 Aleš Wollmuth
Musím reagovat na uvedenou odpověď. Z textu otázky není zřejmé, zda místnost pro úklid je to samé jako místnost pro odpočinek. Podle mého je to důležité z hledisky odškodnění. Pokud poškozená odpočívala v místnosti pro úklid, která je zároveň i místností pro odpočinek, souhlasím se stanoviskem kolegy či kolegyně, že je jej nutné v plné míře odškodnit. Pokud však tato místnost slouží k odkládání prostředků pro úklid, zcela určitě bych jej plně nedškodnil, neboť zde postižená odpočívat neměla. Je ještě nutné se zaměřit proč se jí udělalo mdlo? Nemohlo to být z výparů chem. látek?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail