Na dotaz odpověděl Ing. Josef Vozobule z Technické inspekce ČR.
Je elektrostaticky vodivá podlaha v místnosti pro zdravotnické účely vyhrazeným technickým zařízením? Kdo může provádět elektrické revize elektrostaticky vodivé podlahy? Je nutné odborné a závazné stanovisko TIČR pro předání elektrostaticky vodivé podlahy do užívání?
Co je vyhrazenými zařízeními jednoznačně stanovuje nařízení vlády č. 190/2022 Sb. § 3 odst. 1. Vyhrazenými elektrickými zařízeními jsou zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, a to
a) elektrická zařízení pro výrobu, přeměnu, přenos, rozvod, distribuci a odběr elektrické energie a elektrické instalace staveb a technologií,
b) zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
Elektrostaticky vodivá podlaha je tedy jednoznačně vyhrazené elektrické zařízení, které podléhá revizím, které provádí revizní technik s platným osvědčením.
Stanovisko předepisuje nařízení vlády č. 190/2022 Sb. § 4 odst. 1:
d) elektrická instalace ve zdravotnických prostorech, s výjimkou zdravotnických prostorů, kde se nepředpokládá použití žádných příložných částí a kde zkrat zdroje nebo jiná porucha nemůže způsobit ohrožení života a zdraví osob, majetku nebo životního prostředí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.