Jak je to od Nového roku s proplácením lékařských prohlídek?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zajímalo by mě, jak je to od Nového roku s proplácením vstupních lékařských prohlídek. Na podzim se objevily informace, že bude zavedeno povinné proplácení zaměstnavatelem, ale nevím, zda už je to schváleno a tudíž upraveno nějakou vyhláškou či nařízením.

Asi máte na mysli informace o tom, že šel do legislativního procesu zákon o specifických zdravotních službách, který by měl mimo jiného institucionalizovat pracovnělékařskou péči v souladu s Úmluvou MOP č. 161 o závodních zdravotních službách. Předpokládá se, že k tomuto zákonu bude přijata vyhláška, která nahradí dosavadní směrnici PP-265-20.11.67 o posuzování zdravotní způsobilosti k práci ve znění směrnic ministerstva zdravotnictví ČSR č. 17/1970 Věstníku MZd ČSR, o změnách v posuzování zdravotní způsobilosti k práci ze dne 21. května 1970. Tento zákon byl předložen koncem loňského roku do Parlamentu, zatím je v Poslanecké sněmovně v 1. čtení a zdaleka není jistý jeho osud, neboť došlo ke změně na postu ministra zdravotnictví. Jeho účinnost se předpokládala od 1. 1. 2010.

U vstupních lékařských prohlídek tedy i nadále platí, že záleží na zaměstnavateli, jestli je bude proplácet. Obecně platí, že každý zaměstnavatel musí mít svého lékaře závodní preventivní péče a tak by pro něj úhrada prohlídek osob ucházejících se u zaměstnavatele o práci neměla být v rámci smlouvy o závodní preventivní péči problém, to ale záleží skutečně na zaměstnavateli. Někteří zaměstnavatelé proplácejí úhradu za vstupní lékařskou prohlídku až po skončení zkušební doby, i to je řešení. Problém je ovšem s lidmi, kteří se uchází o zaměstnání a zaměstnavatel je nepřijme, těm prohlídku nikdo neproplatí.

Autor článku: 

Komentáře

doplnění...

10.02.2009 - 11:23 Drazdík
Dobrý den, Protože mezi mnoho mých povinností patří i zajišťován skoro všeho co souvisí se závodně preventivní péčí doplnil bych ještě poznatek, který jsem k této problematice zjistil a o kterém článek nehovoří. Z ustanovení § 94 odst. 2 ZP (zákoníku práce) a z ustanovení § 247 odst. 1 ZP vyplývá, že zaměstnavatel má povinnost hradit vstupní prohlídky minimálně u osob přijatých na noční práci a u mladistvích. Pokud se jedná o vstupní prohlídky u ostatních osob, tak tam je to poněkud sporné. Vzhledem k tomu, že lékařské prohlídky se berou jako součást BOZP a §101 odst. 6 ZP hovoří o tom, že náklady vynaložení na BOZP nesmí být přímo ani nepřímo přeneseny na zaměstnance vzniká tu určitý rozpor v případě, že je osoba na i na základě dobré vstupní prohlídky přijata do prac. poměru, protože tím jste defakto zmíněné ustanovení porušily a hned při nástupu na zaměstnance přenesly náklady na BOZP. Na druhou stranu při vlastní prohlídce ještě nešlo o Vašeho zaměstnance. Je to prostě věc výkladu a zatím jsem neviděl žádny jednoznačný který by jasně řekl to nebo to. Osobně se kloním k zlaté střední cestě která je zavedena i u nás. Prohlídky se proplácejí po skončení zkušební doby. S pozdravem Drazdík

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail