Ergonom on-line

Ušetřete peníze za autorizované měření. Se snížením rizik vám pomůže on-line ergonomická analýza.

Ergonomii práce a pracovního místa řeší firmy nejčastěji v situaci, kdy překračují hygienické limity, mají na stole výzvu od krajské hygienické stanice nebo jen chtějí zjistit, jak na tom jsou. Ideální je v těchto případech on-line ergonomická analýza, která je mnohem rychlejší a levnější než autorizované měření.

Jak se liší autorizované měření a ergonomická analýza

Když potřebujete nastavit či aktualizovat kategorizaci prací ve firmě, objednáte si typicky autorizované měření, případně odborné hodnocení. Když z výsledku zjistíte vyšší rizika, buď přesně nevíte, jak to řešit, a platíte za nákladnější a častější prohlídky, nebo se vám povede zavést opatření pro snížení rizik. Následně objednáte další autorizované přeměření, abyste zjistili, zda opatření pomohla.

Můžete ale začít i tím, že objednáte mnohem rychlejší a levnější on-line ergonomickou analýzu, která ověří lokální svalovou zátěž, celkovou fyzickou zátěž i pracovní polohy. Analýzu dostanete i s konkrétními opatřeními pro snížení rizik. Zapracujete je a až poté si objednáte odborné hodnocení nebo dražší autorizované měření – a jen pro pozice, u kterých analýza stanoví, že je to opravdu nezbytné.

Výsledky máte v ruce už do 7 dní

Výsledky z ergonomické analýzy dostanete už do týdne. Nemusíte několik měsíců čekat, ani do firmy zvát pracovníky laboratoře. Pro vypracování analýzy stačí, když natočíte video svých zaměstnanců při práci, a do týdne máte na stole výsledky i s doporučenými opatřeními na snížení rizik

Analýzu včetně návrhů opatření získáte už od 3,5 tisíce Kč. Oproti tomu autorizované měření vyjde na desítky tisíc.

Jak to funguje: od objednání až po hotovou analýzu

Objednat analýzu je navíc velmi jednoduché. Pouze:

  • vyplníte objednávku s interaktivním ceníkem na webu a objednáte,
  • na e-mail dostanete shrnutí objednávky,
  • pak vám přijdou další podrobnosti a zakázkový list k vyplnění,
  • natočíte video zaměstnance při práci – stačí na mobil a z ruky
  • a do týdne vám přijdou výsledky.

Výsledek on-line analýzy nenahradí protokol z odborného hodnocení nebo autorizovaného měření. Dostanete ale jednoznačné doporučení, pro které pozice potřebujete autorizované měření a pro které odborné hodnocení. Zároveň víte, jak ihned začít se snižováním rizik ve své firmě. Zapracováním doporučených pokynů máte šanci dostat některé pozice i do méně rizikové kategorie práce.

Kdo si analýzu objednává nejčastěji

Ergonomickou analýzu nejvíce ocení firmy, které řeší překračování hygienických limitů a přetížení pracovníků. Potřebují navrhnout opatření pro snížení rizik, aby splnily povinné limity. Zároveň zjistí, kteří zaměstnanci a jak často musí chodit k firemnímu lékaři nebo jak správně stanovit bezpečnostní přestávky.

Jiné firmy jsou v situaci, kdy dostanou výzvu od krajské hygienické stanice, nebo chtějí z vlastní vůle zjistit, jak na tom jsou s rizikovostí práce. Pro začátek si tedy objednají ergonomickou analýzu, aby získaly představu a mohly zapracovat na případných opatřeních na zlepšení.

Další silnou motivací jsou peníze – nemusíte platit za autorizované měření a poté za přeměření. Ergonomická analýza vám dá podrobné a odborné doporučení, které můžete rovnou zapracovat do praxe. Díky tomu pak většinou stačí už jen jedno autorizované měření nebo odborné hodnocení a jen pro vybrané pozice.

Autor článku Radim Pektor je ergonom firmy PREVENTADO.

PREVENTADO je autorizovaná laboratoř ergonomie a fyziologie práce.

PREVENTADO, autor analýz, provozuje autorizovanou laboratoř ergonomie a fyziologie práce, je členem České ergonomické společnosti a má certifikaci ISO/IEC 27001 (bezpečnost informací). Ergonomické analýzy včetně návrhů opatření zpracovává pro velké i menší firmy už roky. 

Ergonomickou analýzu můžete objednat zde. Rádi vám s kolegy zodpovíme vaše dotazy.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail