EP navrhuje moratorium na nanomateriály v potravinářství

Poslanci Evropského parlamentu (EP) ve své pozici k návrhu evropského zákona o nových potravinách požadují moratorium na používání nanotechnologií, a to až do doby, než bude možné vyloučit případná zdravotní rizika.

Evropská legislativa upravuje pravidla pro nové potraviny - tj. potraviny vyráběné novými postupy nebo tradiční výrobky, které však pocházejí ze zemí mimo EU - už od roku 1997.

Europoslanci dnes schválili revizi těchto pravidel a podpořili zjednodušení povolovacího řízení s tím, že daná potravina by se mohla dostat na evropský trh až poté, co možná rizika posoudí Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Výhrady však europoslanci mají vůči používání nanotechnologií při výrobě potravin.

Evropský parlament souhlasí s tím, aby zákon o nových potravinách upravoval používání nano-ingrediencí a potravin vyrobených s využitím nanotechnologií. Dokud však nebudou náležitě posouzena rizika těchto zvláštních výrobních metod a nebude prokázáno, že nano-ingredience jsou bezpečné, mělo by na ně být podle EP uvaleno moratorium. Obsah veškerých schválených nano-ingrediencí by pak podle nich ale v každém případě měl být uveden na obalu.

K pozici Evropského parlamentu se nyní budou muset vyjádřit členské státy.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail