Co dělat při porušování bezpečnosti práce u zaměstnavatele?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Firma porušuje bezpečnost práce, neuvádí jak rizika, tak jejich náhrady ve mzdě. Oblastní inspektorát práce kontroluje jednou za čas, dodavatel nebezpečných látek má radost, že firma odebírá větší množství, neboť je neředí dle bezpečnostního listu, policii to nezajímá. Poškození se bojí o práci, a tak si nestěžují dost markantně. Není pravda, že orgán státu zasáhne a odstraní vady, spíše to vypadá na korupci. Jak se domoci laboratorních výsledků, kolektivní smlouvy, kterou mi odmítli dát, atd.?

V takovém případě by především měl pomoci oblastní inspektorát práce. Doporučuji, abyste tam podal stížnost a oni, pokud to bude možné, provedou kontrolu. To víte, práce mají na oblastním inspektorátu práce příliš, podnětů tam chodí množství přesahující jejich kontrolní možnosti. Tak se nelze divit, že kontroly nejsou časté. V dotaze uvádíte cosi o nebezpečných látkách, bylo by tedy dobré se také obrátit na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici – oni dohlíží na ochranu zdraví při práci s chemickými látkami.

Jinak si myslím, že nejúčinnější by bylo v celé situaci se obrátit na odborovou organizaci. V dotaze uvádíte, že zaměstnavatel má kolektivní smlouvu, pak stačí se obrátit na odborovou organizaci a ta Vám ji předloží. Má totiž ze zákona povinnost seznámit s obsahem kolektivní smlouvy všechny zaměstnance bez ohledu na to, zda jsou členy nebo nečleny odborů. Navíc pak odborová organizace je přímo předurčena k tomu, aby u zaměstnavatele dohlížela na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail