Co dělat, když zaměstnavatel nenařídí dovolenou a zaměstnanec si ji nevybere?

Zdroj: 

Rád bych se informoval, co s nevyčerpanou dovolenou z minulého roku. Dovolená nebyla zaměstnavatelem do konce června nařízená a zároveň nevznikly překážky ani na straně zaměstnance, ani na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec si dovolenou z minulého roku pouze nevybral. Jak danou situaci řešit?

Podle § 217 odst. 1 z. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců (pokud u organizace působí) tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Podle § 218 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen čerpání dovolené zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. S přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance lze na základě jeho písemné žádosti část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů, převést do následujícího kalendářního roku. Zaměstnavatel musí vyčerpání dovolené určit nejpozději do konce následujícího kalendářního roku (pokud nejde o případy uvedené v § 218 odst. 5 zákoníku práce, což ve Vašem případě zřejmě není). Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

Z uvedeného vyplývá, že pokud si zaměstnanec loňskou dovolenou nevybral, musí si ji co nejdříve (nejdéle do konce kalendářního roku) vybrat. Podle § 222 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Autor článku: 

Komentáře

nevybraná dovolená

03.01.2024 - 13:48 Jiří Buršik
zajímala by mě odpověď. To co jste tam napsali není odpověď, . to je konstatování toho co se má udělat , ale to se nestalo. Jak dál když dovolené nebyla vybrána a žádné překážky nebyly? děkuji J. Buršík

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail