Chřipková epidemie - na co si dát pozor v kanceláři

Do Česka dorazila chřipková epidemie, počet nemocných pacientů roste. Onemocnět můžete docela snadno i v zaměstnání.

Do nejohroženější skupiny lidí patří mladá a střední generace, obézní lidé, těhotné ženy, astmatici, diabetici nebo osoby s poruchou imunity. Vyplatí se proto dodržovat několik preventivních zásad, kterými omezíte šíření chřipkových virů v běžném kancelářském prostředí.

Přenos virů z kontaminovaných kancelářských předmětů

Chřipka a nachlazení patří mezi hlavní důvody využívání dnů nemocenské. Bránou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. „Nedotýkejte se zbytečně často rukama obličeje a nemněte si oči. Snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů. Mezi nejrizikovější z nich patří v kancelářích mikrovlnné trouby, chladničky, kávovary, kopírky nebo třeba houbičky na mytí nádobí. Bude také vhodnější, když si v období chřipkové epidemie nebudete půjčovat od kolegů mobilní telefony, sklenice a příbory. Samozřejmě se zeptejte svého lékaře i na možnosti očkování,“ doporučuje Jan Pipek ze společnosti Kimberly-Clark Professional, která je realizátorem projektu Zdravé pracoviště.

Chraňte své zdraví pomocí dezinfekčních přípravků

Není vůbec od věci, když si budete na pracovišti pravidelně a opakovaně mýt ruce. Snížíte tím pravděpodobnost vzniku onemocnění. Zvláště pak, pokud cestujete do zaměstnání městskou hromadnou dopravou, držíte se různých madel a držáků, kterých se dotýkají tisíce lidí. „Vhodné je mytí rukou antibakteriálním mýdlem pod tekoucí horkou vodou. Dobrou službu vám udělají také dezinfekční gely na bázi alkoholu. Dbejte rovněž na čistotu klávesnice, myši nebo telefonního sluchátka a dalších předmětů, které můžete ošetřit pomocí dezinfekčních ubrousků,“ říká Jan Pipek, manažer projektu Zdravé pracoviště.

Větrejte v kanceláři

Vzhledem k tomu, že se chřipka šíří formou kapének, neuděláte chybu, když budete v kanceláři z preventivních důvodů pravidelně větrat. Je to praktické zvláště v případě, když pracujete v otevřeném kancelářském prostředí, které je plné kašlajících kolegů. Počítejte s tím, že ne každý nemocný zaměstnanec je ochoten domyslet důsledky svého chování. Nejrizikovější je pro vás úzký kontakt s kašlajícím nemocným - zhruba od jednoho metru.

Zdravé pracoviště v číslech

Firmy, které motivují zaměstnance k dodržování hygienických zásad, mohou všeobecně omezit riziko pracovních absencí kvůli onemocnění až o 45 %. U firem zařazených do projektu Zdravé pracoviště poklesla pravděpodobnost nakažení dalšího pracovníka nachlazením nebo chřipkovým virem přibližně o 80 %. Množství pracovníků v kanceláři, kteří by se mohli nakazit chřipkou, se snížil ze 40 % na 8 %. Počet povrchů, na nichž byla zjištěna kontaminace viry, se zredukoval o 62 %. Vyplývá to ze zjištění Dr. Charlese Gerby z Arizonské univerzity, jehož studie se zabývala účinky projektu Zdravé pracoviště, který realizuje pro firmy společnost Kimberly-Clark Professional.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail