Zkouška z "vyhlášky 50"

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Josef Vozobule z Technické inspekce ČR.

Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu elektrotechnickou, obor Elektronické počítačové systémy. Co potřebuji k tomu, abych splňoval podmínky "vyhlášky 50"? Po střední škole následovala VŠ v oboru požární ochrany a již 17 let pracuji jako hasič.

Z dotazu není jednoznačně patrné, o jaký obor se jedná. V případě, že jde o obor 26-47-M/002 Elektrotechnické počítačové systémy, jedná se o elektrotechnický obor a nic nebrání složení zkoušky z vyhlášky č. 50/1978 Sb. Je pouze potřeba doložit elektrotechnickou praxi. V případě, že jde o novější obor 18-20-M/01, pak je rozhodující náplň a zaměření studia. O tomto oboru většinou rozhoduje škola nebo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Zkoušku je povinna zajistit organizace, kde dotyčný pracuje. Například pro § 6 je uvedeno:

(2) Zkoušku uvedenou v odstavci 1 je povinna zajistit organizace; dále je povinna zajistit nejméně jednou za tři roky přezkoušení pracovníků pro samostatnou činnost.

(3) Zkoušení nebo přezkoušení provede organizací pověřená tříčlenná zkušební komise, jejíž nejméně jeden člen musí mít některou z kvalifikací uvedených v § 7 až 9. Komise o tom pořídí zápis, podepsaný jejími členy.

Z toho jednoznačně vyplývá, že povinnost jmenovat zkušební komisi má organizace, která pracovníky zaměstnává. V případě, že bude chtít organizace využít komise Technické inspekce ČR (TIČR), může podat žádost, kde uvede rozsahy a počty pracovníků pro provedení zkoušek, případně je možné objednat i provedení školení pracovníků před zkouškou. (Pokud dotyčný bude pracovat v oboru jako OSVČ, může se na TIČR nebo jakoukoli jinou organizaci, která zkoušky pořádá, obrátit sám.)

U ostatních paragrafů vyhlášky jsou vždy rovněž uvedeny podmínky a vlastní rozsah zkoušky je uveden v § 14.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail