Zaměstnavatel nechce uznat veškerou dobu pracovní neschopnosti pro pracovní úraz

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V lednu se stal jedné zaměstnankyni úraz, který byl vyhodnocen jako pracovní. Záznam o úrazu byl odeslán. Pracovní neschopnost trvala od 8. 1. do 13. 3. Zaměstnavatel ale nebude chtít vyplatit náhradu za ztrátu na výdělku po celou dobu pracovní neschopnosti, protože nesouhlasí s tím, že celá doba pracovní neschopnosti byla na základě toho úrazu. Chtěla bych tedy odeslat záznam o úrazu - hlášení změn, kde bude tato skutečnost uvedena. Je to tak v pořádku?

Pracovní neschopnost, která vznikla v přímé příčinné souvislosti s pracovním úrazem, trvala až do března, s tím se nic neudělá a musí se to oznámit do statistiky pracovních úrazů. Zaměstnavatel měl začít jednat dřív a dotázat se ošetřujícího lékaře na důvody, pro které neschopnost trvá tak dlouho. Podle § 61 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je ošetřující lékař povinen poskytnout zaměstnavateli potřebnou součinnost a sdělit mu tyto údaje. Dnes už je skutečně pozdě říkat, že pracovní neschopnost v důsledku úrazu trvala tak dlouho. V případech, kdy zaměstnavatelé mají pochybnosti o tom, jak dlouho neschopnost trvá nebo vůbec o důvodnosti pracovní neschopnosti, tak využívají své lékaře pracovnělékařské péče, protože tomu musí ošetřující lékař poskytnout veškerou dokumentaci a tento lékař pracovnělékařské péče je vlastně tím jediným, kdo může ošetřujícího lékaře kontrolovat. Pak v případě, když by se zjistilo, že neschopnost skutečně není důvodná, by se dal podnět na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. To vše ale ve Vašem případě už nejde, na to je pozdě. Zaměstnavatel musí proplatit po celou dobu trvání pracovní neschopnosti náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a Kooperativa mu to bude refundovat.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail