Zaměstnanec utrpěl úraz. Nemocnice odmítá sdělit, zda byl pod vlivem alkoholu

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Náš zaměstnanec spadl ze schodů a došlo ke zlomenině krčku kyčle. Byl odvezen rychlou záchranou službou. Při následném šetření jsem narazil na problém, kdy mi nemocnice řekla, že není oprávněna sdělovat zaměstnavateli informace, zda byl zaměstnanec pod vlivem alkoholu. Je to pravda?

To mají pravdu. Pokud má zaměstnavatel zájem na tom, aby zjistil, zda zaměstnanec, jenž utrpěl úraz, byl, či nebyl pod vlivem alkoholu, tak musí jednat hned bezprostředně při odvozu zaměstnance k ošetření. V praxi se to děje tak, že vedoucí zaměstnanec zaměstnavatele (oprávněný k tomu, aby zaměstnance vyzval k tomu, aby se podrobil zkoušce na alkohol) jede se zaměstnancem do nemocnice a zaplatí zkoušku na alkohol.

Samozřejmě, že dodatečně lékaři zaměstnance poučí a on nedá souhlas, aby Vám o něm něco bližšího říkali.

Autor článku: 

Komentáře

Mám tedy dotaz: Proč je tedy

02.05.2016 - 18:00 Roman Pavlík
Mám tedy dotaz: Proč je tedy v neschopence z pracovního úrazu přímo předtištěno (poslední kolonka dole) zda pracovník byl nebo nebyl pod vlivem alkoholu? To chcete říct, že jako lékaři neplní své povinnosti? Dodnes jsem to u havárií a pracovních úrazů považoval za samozřejmost. Nechci to přivolat, ale v případě úrazu si snad tu krev odeberu sám, když, jak jste mi nedávno odpovídala je náš draze zakoupený a pravidelně kalibrovaný policejní přístroj úplně k ničemu. Nebylo by jednodušší všechny zákony s touto problematikou zrušit, když se stejně nedodržují a hned zaměstnavatele odsoudit? Co se s tím budeme mazat ne?

379/2005 Sb.

03.05.2016 - 14:11 Josef Fric
Reaguji na kolegu - k čemu je pak zákon č. 379/2005 Sb., § 16?

Dobrý den, zaráží mě

09.05.2016 - 15:55 Lukáš Petik
Dobrý den, zaráží mě neodbornost některých zdejších přispěvovatelů, zvlášť paní Dandové, která zřejmě netuší o zákoně č. 379/2005 Sb., který jasně v ustanovení § 16 uvádí, že zaměstnavatel (odst. 4) je osobou, která může dle žádosti (odst. 7) požadovat po poskytovateli zdravotních služeb výsledky orientačního vyšetření nebo odborného lékařského vyšetření zjišťujícího obsah alkoholu nebo jiné návykové látky a ten je POVINEN toto žadateli sdělit.

Bezna praxe

10.05.2016 - 18:13 Zdeněk Vocásek
Ve vsi ucte, je videt, ze ten kdo pise odpovedi na uvede dotazy od bezne praxe ma daleko. V pripade, ze ZZZ jede na misto urazu, tak u nas jezdi i PCR a bez problemu provede na zadost zamestnavatele kontrolu na pritomnost alkoholu a navykovych latek, pokud je zamestnanec schopen se podrobit zjisteni a to uz jen z zoho duvodu, ze PCR vylucuje trestny cin.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail