Výpověď po rodičovské dovolené

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Brzy mi končí rodičovská dovolená. Byla jsem se informovat v práci, kde mi bylo sděleno, že už o mě nemají zájem (jsem nadbytečná) a mé místo bylo již zrušeno. Pracovní poměr chtějí ukončit dohodou a bez odstupného a já si myslím, že mám na něj nárok. Jednala jsem s nimi pouze zatím ústně a vyplývají z toho pro mě dvě věci. Buď podepíšu a půjdu bez práce a odstupného domů, nebo mi umožní pracovat, ale pod takovým tlakem, že docílí toho, že odejdu sama. Jak to řešit?

Na to v žádném případě nepřistupujte, to by chtěl každý zaměstnavatel zbavit se zaměstnance bez odstupného. Vy jste byla na řádné rodičovské dovolené, to je překážka v práci a platí obecná zásada, že zaměstnavatel je povinen po odpadnutí překážky v práci zaměstnance zařadit na místo odpovídající podmínkám pracovní smlouvy. Proto když zaměstnavatel nemá pro Vás práci, tak s Vámi musí ukončit pracovní poměr v souladu s dobrými mravy. Nutit však zaměstnance k dohodě, jen proto aby zaměstnavatel ušetřil odstupné, to je prosím contra bonus mores, tedy v rozporu s dobrými mravy. Platí však zásada - žádnou dohodu zaměstnavateli nepodepisujte!!!  Pokud Vám zaměstnavatel bude chtít dát výpověď, pak ano, dá Vám nyní v květnu výpověď a pracovní poměr skončí koncem července a ještě Vám vyplatí odstupné a po dobu, kdy Vám nemůže přidělovat práci, Vám vyplatí náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Tedy za víc jak dva měsíce můžete dostat náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku a pak ještě odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, proto prosím znovu opakuji – dohodu bez odstupného nepodepisujte. Můžete podepsat dohodu, pokud tam bude výslovně uvedeno, že se jedná o dohodou z organizačních důvodů a že zaměstnavatel Vám vyplatí pětinásobek průměrného výdělku (dva průměrné výdělky za výpovědní dobu a tři za odstupné). Pod tento limit nechoďte a nic zaměstnavateli nepodepisujte.

Jen závěrem upozorňuji, že je třeba rychle jednat a dát zaměstnavateli najevo, že máte zájem nastoupit do práce, aby se zaměstnavatel nakonec nepokusil tvrdit, že jste do práce nenastoupila a že s Vámi okamžitě zruší pracovní poměr.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail