Výpověď a odškodnění za pracovní úraz

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanci se dne 5. 5. 2014 stal pracovní úraz. Léčba probíhala v roce 2014 a 2015 a vygradovala v 5. měsíci roku 2015, kdy musel podstoupit operaci a doposud je v pracovní neschopnosti. Dne 31. 3. 2015 dal výpověď a pracovní poměr skončil dne 31. 5. 2015. Od 10. 5. je v pracovní neschopnosti v přímé souvislosti s pracovním úrazem. Náleží mu odškodnění za ztrátu na výdělku po 31. 5. 2015, když dne 31. 5. 2015 uplynula výpovědní doba?

Pracovní úraz se musí odškodňovat bez ohledu na to, jestli pracovní poměr trvá nebo jestli skončil, neboť se dá předpokládat, že zaměstnanec by byl nadále zaměstnán. Pouze § 271p zákoníku práce stanoví, že zaměstnanci, který utrpí pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou nebo při výkonu práce na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr uzavřené na dobu určitou, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku jen do doby, kdy měl tento základní pracovněprávní vztah skončit. To ale není Váš případ, tady zaměstnanec měl normální pracovní poměr a je asi nezpochybnitelné (pokud není důchodového věku), že by byl i nadále zaměstnán. Nakonec pokud zaměstnanec po skončení této léčby nastoupí do jiného zaměstnání a např. za půl roku bude operován ještě jednou, tak budete odškodňovat také vy, protože se jednalo o úraz, za který jste odpovědní.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail