Volno na rehabilitace

Dotaz byl publikován v časopisu Sondy revue č. 4/2012.

Pracuji ve mzdové účtárně a poslední dobou se často vyskytují případy, kdy zaměstnanci v pracovní době chodí na rehabilitaci, kam je zašle lékař - specialista. Většinou se jedná o 10 návštěv. Řešíme problém, zda je v tomto případě nárok na volno s náhradou mzdy či bez ní. Zaměstnanci tvrdí, že ordinační hodiny jsou pouze v době, kdy mají vykonávat práci. Byla jsem na školení a tam nám lektorka sdělila, že nárok na placené volno není, že se nejedná o návštěvu zdravotnického zařízení za účelem ošetření či vyšetření. Jak to vlastně je?

Souhlasím s právním názorem lektorky. Po dobu trvání této překážky v práci zaměstnanci nenáleží pracovní volno s náhradou mzdy. Je třeba to řešit dohodou zaměstnavatele a zaměstnance. V úvahu připadá možnost poskytnout zaměstnanci pracovní vono bez náhrady mzdy nebo mu umožnit zameškanou pracovní dobu "napracovat". Samozřejmě to lze řešit i čerpáním dovolené.

Komentáře

Poznámka

29.05.2012 - 11:53 Radoslav Vlasák
Možná by bylo vhodné dodat, že diametrálně odlišná situace by nastala, pokud by účast na rehabilitačních procedurách byla součástí léčení následků pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail