Vhodné školení pro elektromontéra, který pracuje s otevřeným ohněm

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Vlastimil Šponer ze zkušební organizace UNO Praha.

Mám dotaz týkající se svářečského průkazu. Jako elektromontér pracuji s otevřeným ohněm, kdy za pomocí hořáku a propanbutanové lahve provádím smršťování koncovek na kabeláži nebo obaluji ipou uzemnění. Je na to potřeba nějaký druh svářečské zkoušky nebo školení preventivní požární hlídky, případně jiné?

Na smršťovací fólie a práci s nimi není postaven žádný svářečský kurz. Tato práce je blízká profesi izolatér, který provádí například izolace potrubí nebo střech z asfaltových pásů nebo plastových pásů. Pro izolace plynovodních potrubí platí „TP G 927 02 - Odborné kurzy. Příprava osob k získání odborné způsobilosti k izolování plynových zařízení ukládaných do země nebo uložených v zemi". To však není pro uváděný příklad. Pro práci s izolačními asfaltovými pásy, které se taví otevřeným ohněm, se provádí zaškolení obsluhy v rozsahu práce se zařízením, bezpečnost práce a požární ochrana.

Pro Vámi uváděný případ by tedy bylo vhodné provést zaškolení obsluhy, jak je výše uvedeno, tj. bezpečnost práce, obsluha zařízení a manipulace s plynovými lahvemi, požární ochrana s důrazem na zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášku č. 87/2000 Sb., kterou se stanoví podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic v tavných nádobách.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail