Úraz, nucené ukončení pracovní neschopnosti a spor s firmou

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Jsem zaměstnán jako řidič nákladní dopravy a před šesti měsíci se mi stal pracovní úraz (výhřez ploténky) a stále jsem v pracovní neschopnosti. Lékařka mi tvrdí, že můžu být v pracovní neschopnosti podle zákona šest měsíců a poté mě musí uschopnit, i když nejsem schopen tuto práci vykonávat. To mi i ošetřující ortoped zakázal. S firmou, u které jsem zaměstnán, budu muset jít do soudního sporu, protože tento úraz neohlásili a snaží se vše zahladit a zamést pod koberec. Nyní nevím, jak mám dále postupovat. Je nějaké řešení a mohu i v případě rozvázání pracovního poměru na základě zdravotních problémů jít do soudního sporu s touto firmou?

Výhřez ploténky nebývá jednoznačně pracovním úrazem. Pokud ale zaměstnavatel výhřez ploténky jako pracovní úraz uznal, pak máte právo na odškodnění v rozsahu, jaký vám přiznává zákoník práce. V tom případě není pro vás rozhodující, zda zaměstnavatel úraz ohlásil či nikoliv. Nesplnění evidenční povinnosti nezbavuje zaměstnavatele odpovědnosti za úraz. Jestliže zaměstnavatel úraz neoznámil ani příslušné pojišťovně, u které je pojištěna jeho odpovědnost za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, musí zaměstnanci hradit škodu sám.

V dotazu je zřejmě zaměňováno trvání dočasné pracovní neschopnosti s podpůrčí dobou u nemocenského. Pracovní neschopnost se odvíjí od zdravotního stavu, a pokud nepříznivý zdravotní stav trvá, nelze pracovní neschopnost ukončit. Situaci, kdy nepříznivý zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok, se řeší podle zákona o důchodovém pojištění případným přiznáním invalidity.

Podpůrčí doba u nemocenského při dočasné pracovní neschopnosti trvá podle zákona o nemocenském pojištění 380 kalendářních dnů, pokud ovšem nemocný nepobíral nemocenské v posledních 190 dnech před začátkem této dočasné pracovní neschopnosti. Pak se podpůrčí doba u poslední dočasné pracovní neschopnosti snižuje o již vyčerpané kalendářní dny.

V případě neshody se zaměstnavatelem nezbývá než uplatnit nárok zaměstnance u soudu. Předtím je ale třeba uvědomit si, že žalující zaměstnanec musí před soudem svůj nárok řádně doložit, aby dosáhl ve sporu úspěchu.

Autor článku: 

Komentáře

Doporučení

22.01.2014 - 10:23 Radoslav Vlasák
Snad by ještě bylo vhodné tázajícímu se řidiči velmi doporučit, aby se např. nenechal "přesvědčit" a nepodal výpověď z pracovního poměru sám. Jeho pracovní neschopnost nejspíš trvá - a ostatní ať řeší zaměstnavatel (případná výpověď podle odst. d/ § 52 ZP, samozřejmě s vazbou na § 67 ZP). Zdaleka ne každý zaměstnanec si je těchto souvislostí vědom, byť by s nimi měl být prokazatelně seznámen v rámci příslušných školení.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail