Test BOZP – Prázdninové opakování z BOZP

Zdroj: 

Některá ustanovení v právních předpisech týkající se BOZP platí léta, u jiných si zkušenosti z praxe vynutily po krátké době změnu. Máte právní úpravu BOZP v malíku? Vyzkoušejte si své znalosti v našem prázdninovém testu.

Komentáře

úraz žáků středních škol

25.07.2017 - 18:03 Libor Novotný
jak je to tedy s odškodňováním úrazů žáků na praxi u právnické osoby, když zde nelze uvažovat N.V. č 276/2015 Sb. ? Každý si musí vyjednat individuální pojištění ? děkuji Novotný

Otázka č. 20 - rozdíl mezi provozovatelem a uživatelem

27.07.2017 - 10:01 Danuše Lochnerová
Prosím o vysvětlení pojmů provozovatel a uživatel. Děkuji.

Odpovědi na dotazy

30.07.2017 - 12:58 Tomáš Neugebauer
Bohužel, diskuse zde neumožňuje odpovídat na jednotlivé dotazy, a tak odpovídám hromadně (budu alespoň členit do odstavců, je však otázkou, zda to bude mít smysl). K dotazu ohledně žáků středních škol. Předpokládám, že se jedná o reakci na otázku č. 10, neboť dotaz není zcela jednoznačně formulován (uvedeno nařízení vlády č. 276/2015 Sb.). Za škodu, které vznikne žákovi v důsledku úrazů, který utrpí při praktickém vyučování u zaměstnavatele, je odpovědný zaměstnavatel - § 391 odst. 3 zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že se nejedná o pracovní úraz, ale školní úraz, nevztahuje se na tento úraz zákonné pojištění zaměstnavatele. Zaměstnavatel tuto náhradu platí ze svého, případně se musí připojistit. I toto je nutné zvážit při uzavírání smlouvy mezi zaměstnavatelem a školou o zajištění praktického vyučování u zaměstnavatele. K vašemu odbočení k nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Toto nařízení řeší odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Nyní k dotazu k otázce č. 20. Uživatelem je osoba, která elektrický spotřebič přímo uživá ke své činnosti (zaměstnanec). Provozovatelem je právnická nebo fyzická podnikající osoba, která elektrický spotřebič vlastní (zaměstnavatel).

Reakce

30.07.2017 - 13:02 Tomáš Neugebauer
Takže jsem se nezklamal. Nejenže nelze odpovídat na jednotlivé dotazy (vytvářet vlákna) - naštěstí do diskuse mnoho lidí nechodí - , ale nelze psát přehledně, tedy členit do odstavců. Takže se omlouvám tazatelům, ale protál BOZPinfo neumožňuje dodržet běžná pravidla.

Členění do vláken jsme právě spustili

10.11.2017 - 09:42 Jakub Růžička
V tuto chvíli už členění do vláken funguje, právě jsme to spustili. Bohužel členění do odstavců v komentářích nepovolíme, protože bychom museli uživatelům povolit používání HTML kódu, což v diskusních příspěvcích z bezpečnostních důvodů nepodporujeme. Redakce BOZPinfo

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail