roboty

14.06.2023
Spolupráce s roboty za účelem usnadnění výkonu naší práce a zvýšení bezpečnosti pracovních míst již není hudbou budoucnosti.
08.05.2023
Zdroj:
Průmyslový robot je automaticky ovládaný víceúčelový manipulátor, programovatelný ve třech nebo více osách, který může být pevný nebo mobilní, určený k použití v průmyslové automatizaci (čl. 3.10 EN ISO 10218-1). Většinou provádí nebezpečné, často se opakující a nepříjemné úkoly. Co má provozovatel v souvislosti s bezpečností práce s průmyslovými roboty zajistit, čtěte v tomto článku.
27.04.2023
Po desetiletí byl příchod robotů na pracoviště zdrojem obav veřejnosti, že nahradí pracovníky a vytvoří nezaměstnanost. Nyní se obraz mění. Na vzestupu jsou noví, sofistikovanější roboti, kteří budou pracovníkům spíše pomáhat, než zabírat jejich místo.
17.01.2022
Budoucnost je již realitou a pracoviště se přizpůsobují novým způsobům práce a novým technologiím. Napo by byl rád, kdyby tento přechod zahrnoval co nejvyšší úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví – díky využití příležitostí k vytvoření lepšího pracovního prostředí a překonání souvisejících překážek.
29.07.2021
Zdroj:
Kolikrát jste chtěli mít vedle sebe robota, který vám pomůže s prací? Robota, který se sám spustí, a vy můžete dělat jiné věci. Ale není to tak jednoduché. Robot „způsobil revoluci“ v některých průmyslových procesech, ale tato zařízení je třeba neustále kontrolovat.
28.08.2018
Navrhování řídicích center vždy vyžadovalo, aby ergonomové a designéři dokázali skloubit požadavky na řízení procesů s individuálními potřebami operátorů. Díky moderním stavebním technologiím, spolehlivé regulační technice a výkonnému IT vybavení již nemusíme řešit problémy s fyzickým stavem pracovního prostředí, jako tomu bylo ještě před 20 lety. Zcela nové změny ale postupně přináší Průmysl 4.0. O výzvách, kterým budeme muset nově čelit, jsme se doposud mohli dočítat leda ve vědecko-fantastické literatuře. Jedná se především o robotizaci, která podstatně ovlivní roli lidského operátora. A nebude se jednat o roboty ledasjaké. Budou vypadat jako lidé, ale budou stvořeni z neživé hmoty; budou schopní se učit, ale nebudou mít lidské myšlení. V řídicím centru tak bude, patrně, bok po boku s lidmi pracovat humanoidní umělá inteligence. Ta člověka předčí v rychlosti a mnoha dalších výkonových parametrech, ale patrně nikdy nebude schopná se plně socializovat. V řídicích centrech, kde je práce často monotónní a nezajímavá, tak zavládne doposud nepoznané pracovní klima. Někteří sociologové se obávají konfliktů mezi lidmi a roboty i vzniku zcela nového druhu psychické zátěže. Má-li se tato obava zmírnit, bude nutné vzít tyto hrozby vážně a začít se na ně připravovat. Základním předpokladem bude ctít názory operátorů a navrhovat pracovní podmínky v řídicích centrech tak, aby byly jejich fyzické, senzorické i mentální potřeby bezezbytku uspokojeny. Pouze tak bude možné zajistit, aby byli lidé spolu s roboty schopni tuto práci vykonávat úspěšně a bez větších problémů. Úvahy o tom, jaké se v tomto směru otevírají možnosti i jaké otázky si budeme dříve či později klást, se pokusí stručně představit tento článek.
17.07.2018
Zdroj:
Monografie tvořena systematickým souborem výsledků a aplikací dlouholetých zkušeností získaných při vědecké práci na poli robotiky, robotických výrobních systémů a technologií.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail