Služební úraz a náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V roce 2017 jsem při plnění služebních povinností utrpěl služební úraz u policie při dopravní nehodě, kdy jsem byl řidič služebního vozidla. Dopravní nehoda byla způsobena druhým účastníkem. Tudíž došlo k výplatě bolestného a trvalých následků. Aktuálně bych chtěl žádat o náhradu ztráty na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Od policie jsem byl v roce 2019 propuštěn, ne z důvodu dopravní nehody, aktuálně jsem zaměstnaný, ale nedosahují výdělku jako u policie. Jsem po dvou operacích ramene a mám omezenou hybnost. Mám nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti?

Předem se omlouvám, jestli neodpovím plně vyčerpávajícím způsobem. Z Vašeho dotazu mi totiž není zcela jasné, zda Vám ještě za trvání služebního poměru vznikl nárok na náhradu za ztrátu na výdělku a z jakých důvodů jste ukončil služební poměr. Pokud to bylo z tzv. organizačních důvodů (snížení počtu příslušníků), to by pak nárok na náhradu trval i po skončení služebního poměru a neměl být přerušen. Z Vašeho dotazu mi však vyplývá, že Vám zatím žádný nárok na náhradu za ztrátu na výdělku nevznikl. V tom případě je pro posouzení celé věci rozhodující, zda se v poslední době (myslím po skončení služebního poměru) Váš zdravotní stav nějak vyvíjí, zhoršuje, protože uvádíte, že jste po dvou operacích ramene. Za této situace by se muselo posoudit, zda Váš zdravotní stav (následky pracovního úrazu) způsobily, že u Vás dochází k poklesu výdělku (musel jste přijmout jinou lehčí práci), a pak by nárok na náhradu také vznikl. Doporučuji Vám požádat o invalidní důchod (myslím I. stupně), a pak by nárok na náhradu vznikl určitě, protože by bylo konstatováno, že došlo ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu oproti stavu, v kterém jste odcházel od policie.

Nakonec jen upozorňuji, že jestli jste byl nyní například podruhé operován, že by Vám měl vzniknout nárok i na další odškodnění bolesti, protože se jedná o novou škodu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail