Školení při práci s lasery

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Lukáš Jelínek, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu.

Nedaří se mi nikde v předpisech najít odpovědi na otázky ohledně laserů. Jak často je povinné školit pracovníky s lasery, kdo musí být proškolen, od které třídy laserů se musejí pracovníci školit a kdo to nařizuje?

Informace o školení v takto konkrétní podobě dle mých znalostí nejsou nikde uvedeny. Školení je popsáno jen v obecné rovině a to především v nařízení vlády 1/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále též obecně v zákoně č. 258/2000 Sb. a zákoně č. 309/2006 Sb.). Domnívám se ale, že detailní školení není zcela nutné, jelikož lasery jsou povinně vybaveny technickou dokumentací (nařízení vlády č. 1/2008 Sb.), především třídou laseru. Důsledky zařazení laseru do konkrétní třídy jsou dle mého pochopitelné i pro laickou osobu a tak by zcela postačovalo, kdyby zaměstnavatel seznámil pracovníky pracující s lasery s významem jednotlivých tříd.

S ohledem na ochranu zdraví před laserovým zářením je samozřejmě v platnosti zákon č. 258/2000 Sb. a zákon č. 309/2006 Sb., který říká, že provozovatel (zaměstnavatel) nesmí osobám (zaměstnancům) působit expozici větší, než připouští expoziční limity (nařízení vlády č. 1/2008 Sb.). V rámci této povinnosti se mi výše uvedené základní školení jeví pro zaměstnavatele jako nutné (z vlastní iniciativy), jinak bude expozici neinformovaných zaměstnanců jen těžko kontrolovat.  

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail