Školení podle vyhl. č. 50/1978 Sb.

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Chtěl bych se zeptat, zda je možné provádět přezkušování pracovníků firmy podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. organizací určenými pracovníky nebo komisemi, např. tříčlenou komisí "Pracovníci pro samostatnou činnost podle § 6", jejíž nejméně jeden člen má kvalifikaci podle § 7 až § 9, nebo zda to musí být externí školitelé s příslušnými certifikáty.

Podle § 6 vyhlášky č. 50/1978 Sb. platí, že  zkoušku pracovníka pro samostatnou činnost podle § 6 odst. 1  je povinna zajistit organizace, tedy zaměstnavatel. Dále vyhláška stanoví, že zaměstnavatel (organizace) je povinen zajistit nejméně jednou za tři roky přezkoušení pracovníků pro samostatnou činnost. Vyhláška také výslovně stanoví, že zkoušení nebo přezkoušení provede organizací (tedy zaměstnavatelem) pověřená tříčlenná zkušební komise, jejíž nejméně jeden člen musí mít některou z kvalifikací uvedených v § 7 až 9. Komise o tom pořídí zápis, podepsaný jejími členy. Nic víc a nic méně vyhláška nestanoví.

Podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. totiž stejně jako podle § 103 odst. 2 zákoníku práce platí, že za školení odpovídá zaměstnavatel. Ve vyhlášce je jediná výjimka pro pracovníky pro provádění revizí. Za všechna ostatní školení, zkoušení a přezkoušení dotyčných pracovníků odpovídá slovy vyhlášky organizace, v našem dnešním pojetí zaměstnavatel.  Vyhláška o žádných školitelích s příslušnými certifikáty nehovoří a ani neuvažuje. Jak to v BOZP obecně uvádím, platí zásada, že za BOZP odpovídá zaměstnavatel. Zaměstnavatel si určí, kdo bude u něj školit BOZP, kdo bude školit požární ochranu, kdo bude školit vyhlášku č. 50/1978 Sb. a pak si i stanoví, kdo bude dotyčné zaměstnance zkoušet nebo přezkušovat. To je výhradně jen a jen jeho odpovědnost. Jestli si na to najme nějakého specialistu, je to zase jen a jen jeho rozhodnutí, ale vyhláška to nepožaduje.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail