Školení BOZP v době koronavirové

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Magdaléna Svobodová.

Vzhledem k omezením v souvislosti s epidemií COVID-19 zaměstnavatel neprovedl školení BOZP v termínu, ve kterém bylo původně naplánováno. Lze v současné době pořádat školení BOZP zaměstnanců, s ohledem na počet zaměstnanců v auditoriu, tak jak to ukládá zákon? Zaměstnanci vykonávají administrativní práce, případně obsluhují drobnou mechanizaci, jako je sekačka na trávu nebo křovinořez. K jakým změnám v oblasti BOZP z pohledu zaměstnavatele došlo v době epidemie COVID-19 vzhledem k době, kdy tu epidemie ještě nebyla?

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vláda přijala určité výjimky týkající se lékařských prohlídek zaměstnanců. V souladu s usnesením vlády ČR č. 206 ze dne 20. 2. 2021 o přijetí krizového opatření (publikovaném pod č. 106/2021 Sb.) bylo možné nahradit vstupní lékařské prohlídky zaměstnanců nastupujících do nového zaměstnání čestným prohlášením. Nebylo dále potřeba provádět periodické lékařské prohlídky zaměstnanců. Usnesení vlády č. 315 ze dne 26. 3. 2021 o změně krizových opatření prodloužilo platnost této výjimky do 11. 4. 2021, kdy skončil nouzový stav. Po jeho skončení musí zaměstnanec absolvovat vstupní lékařskou prohlídku do 90 dnů. Dále musí zaměstnanci podstoupit periodické lékařské prohlídky.

Pokud jde o povinnost zaměstnavatelů zajišťovat školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podle § 103 odst. 2 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), žádný zvláštní právní režim pro dobu trvání nouzového stavu nebyl přijat. Je tomu patrně proto, že v současné době lze tato školení provádět distanční formou. Zaměstnavatel měl tedy plnou povinnost tato školení zajišťovat.

Zvláštní výjimku zavedl zákon č. 539/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 v oblasti prokazování plnění kvalifikačních předpokladů pro účely pracovněprávních vztahů. Po dobu od 12. 3. 2020 do 30. 6. 2021 (§ 2) není zaměstnavatel povinen provádět pravidelná školení zaměstnanců pro účely prokázání splnění kvalifikačních předpokladů pro výkon práce stanovených v kvalifikačních předpisech. To však neplatí v případě, že pravidelná školení provádí zaměstnavatel elektronickou formou (§ 3 odst. 2).

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail