Prodej zahraničních OOPP u nás

Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.

Jsme firma zabývající se prodejem osobních ochranných pracovních prostředků, které nakupujeme od domácích dodavatelů. Naskytla se nám možnost i zahraničního obchodu, jedná se o pracovní gumovou obuv. Zahraniční firma nám poslala veškeré informace o výrobku v angličtině, i certifikát s razítkem. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné tento certifikát v angličtině uznat a zákazníkům dodat jen náš překlad s návodem použití a naším razítkem.

Pro prodej (uvádění na trh) OOPP od domácích nebo zahraničních dodavatelů platí stejná pravidla, která jsou stanovena v nařízení vlády č. 21/2003 Sb., resp. ES č. 89/686/EHS. Více informací například na této adrese.

Na jazyku, v němž je vydán certifikát, nezáleží, musí ho však vydat notifikovaná osoba (Notified body) a musí se jednat o certifikát ES přezkoušení typu (EC Type Examination Certificate). Výrobce musí rovněž vydat ES prohlášení o shodě (EC Declaration of conformity) a výrobek označit CE. Pak může být např. pracovní gumová obuv uvedena na trh v libovolné členské zemi EU společně s návodem, který musí být v příslušné jazykové mutaci.

Je možné, že Váš dodavatel již všechna tato pravidla splnil, dodává své výrobky do jiných zemí EU a Vy jste pouze distributorem OOPP v ČR. Pak skutečně stačí dodávat s výrobkem (označeným CE) pouze český návod.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail