Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji v jedné nejmenované nemocnici jako řidič nákladního vozu a mojí pracovní náplní je každodenní svoz špinavého prádla především infekčního a nebezpečného odpadu do spalovny nebezpečných odpadů. Mám nárok na infekční příplatek? Podle mého názoru rozhodně ano. Je-li tomu tak, prosím o informaci na základě jakého zákona.

Příplatkem za práci ve ztíženém pracovním prostředí se zaměstnancům kompenzuje výkon prací za podmínek, které jsou charakterizovány výskytem rizikových faktorů definovaných pro účely ochrany zdraví zaměstnanců při práci a výrazně se odlišují od standardních pracovních podmínek v prostředí, které těmito rizikovými faktory ovlivněno není.

Vymezení ztíženého pracovního prostředí pro účely mzdové kompenzace stanoví § 6 nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního příplatku a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů. Výše příplatku ke mzdě za práci (pokud jste nemocnicí, kde se odměňuje mzdou) ve ztíženém pracovním prostředí činí za každý ztěžující vliv vymezený v § 6 citovaného nařízení vlády nejméně 10% stanovené základní sazby minimální mzdy tj. 4,81 Kč za hodinu resp. 800 Kč za měsíc. Pokud je Váš zaměstnavatel nemocnicí, kde se odměňuje platem, pak příplatek je koncipován stejně a ztěžující vlivy se řídí stejně § 6 nařízení vlády č. 567/2006 Sb., ale výše příplatku je poloviční, pouze 5% základní sazby minimální mzdy.

Problém je však v tom, že nevidím, že byste pracoval s některým se zde vyjmenovaných ztěžujících vlivů. Pod písm. h) je sice uvedena práce -  vědomé zacházení s biologickými činiteli nebo jejich zdroji nebo přenášeči, kterými jsou Guanarito, virus horečky Lasa, virus Junin (Argentinská nemoc), virus Machupo, Amapari, Sabia, virus krymskokonžské hemoragické horečky, virus Ebola, virus Marburské horečky, všechny typy viru varioly, Equine morbilli virus, Brucella abortus, Brucella melitensis, Brucella suis, Mycobacterium leprae, Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei), Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei), Rickettsia prowazekii, Rickettsia rickettsii, Rickettsia tsutsugamushi, Rickettsia typhi (Rickettsia mooseri), Yersinia pestis, virus opičích neštovic nebo viry lidské imunodeficience, Avia influenza virus typu A, podtypu H 5 nebo H 7 a jeho genetické mutace, Mycobacterium tuberculosis, to ale nevím, jestli se Vám podaří prokázat, že s těmito viry pracujete, když vozíte odpad a prádlo.

Pod písmenem k) citovaného § 6 nařízení vlády jsou sice ještě uvedeny pracovní činnosti spojené s vyšetřováním a léčením osob hospitalizovaných na klinických pracovištích specializovaných na léčení infekčních onemocnění, ale to Vy také neprovádíte. Z toho důvodu se domnívám, že Vám příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nenáleží.

 

Autor článku: 

Komentáře

Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

10.03.2011 - 22:42 zdenka benicakova
Dobrý den, manžel pracuje na hřbitovní správě, kde při kopání hrobů např.přípravou hrobu před pohřbem)příjde do styku i s ostatky již dříve pohřbených -má prosím nárok na nějaký infekční příplatek??..mám zato, že ano jelikož se domnívám, že je to infekční.děkuji za odpověď.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail