Pracovní volno v den darování krve. Co když ho nebudu čerpat?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jsem dárcem krve a v den darování krve bych rád šel do práce na odpolední směnu. Vím, že nemusím. Pracuji jako řidič vysokozdvižného vozíku. Můj nadřízený nevidí problém v tom, že ráno daruji krev a nastoupím na odpolední směnu. Ale co kdybych způsobil úraz jiné osobě?

Spíš byste měl podobnou otázku položit lékaři. Já nevím, jak často chodíte darovat krev, zda pravidelně, nebo jen občas, a jestli jste daroval plnou krev nebo plazmu či destičky, protože mezi těmito odběry jsou jednak různé intervaly a jednak jsou z medicínského hlediska různě náročné pro organizmus dárce. A to já tzv. „od zeleného stolu“ posoudit nemohu. Zákoník práce jasně hovoří o tom, že „přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru“. Z toho tedy vyplývá, že uvedená doba je primárně určena k zotavení zaměstnance po odběru. Chápu, že váš vedoucí nemá problém s tím, abyste nastoupil, protože nebude mít starost s tím, kým vás nahradí. Tady ale záleží na vás, především na tom, jak se cítíte. V zásadě nejde jen o to, že byste mohl způsobit úraz někomu jinému, ale jde primárně o to, že může dojít i k vašemu úrazu (omdlíte a vypadnete z vozíku apod. – takových případů jsem řešila několik). V tomto směru se vašemu vedoucímu divím a domnívám se, že bere otázku bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti na dosti lehkou váhu.

Autor článku: 

Komentáře

Nedivím se

31.01.2018 - 11:30 Radoslav Vlasák
Na rozdíl od paní doktorky se zase až tak moc nedivím - pořád ještě značná část zaměstnavatelů bere zajištění BOZP na lehkou váhu, byť je to jejich zákonná povinnost. Někteří z pouhé neznalosti, jiní bohužel i úmyslně - vždyť to stojí peníze a o co největší zisk přece jde především. A většině takových nezodpovědných to i "vychází" - k maléru nedojde (byť někdy opravdu jenom náhodou), kontrola nepřijde... A když ve firmě není nikdo, kdo by na takový nešvar upozorňoval a vyžadoval nápravu (odbory, zástupci zaměstnanců pro BOZP)...

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail