Povinné odběry krve na pracovišti

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla Mgr. Marie Bílková z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Zaměstnavatel ve strojírenské firmě nařizuje zaměstnancům (svářečům) podrobit se odběru krve. Zaměstnanci chodí na pravidelné lékařské prohlídky k lékaři pracovnělékařské péče, kde po nich žádné odběry krve nechtějí. Tento mimořádný odběr se má uskutečnit přímo ve firmě, údajně na vyžádání „hygieny“. Může zaměstnanec takový odběr krve odmítnout?

V případě, že orgán ochrany veřejného zdraví nařizuje odběry krve a lékařské vyšetření v rámci karanténních opatření při výskytu infekční nemoci na pracovišti, jsou fyzické osoby povinny podle § 64 písm. a) zákona č. 258/2000 sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, se opatřením podrobit.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail