Podezření na podvod v souvislosti s pracovním úrazem

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V jedné firmě jsme v roce 2010 řešili pracovní úraz - pracovník zakopl o podlážku u stroje a dopadl na koleno. Následně odmarodil, dostal odškodnění (800 bodů, viklavost kolene...). Dle jeho lékařky měl již v roce 2003 operaci tohoto kolene. Nicméně Kooperativa úraz odškodnila. Od té doby chodí pravidelně každý rok s doklady na léky podpořenými vždy zápisem od právníka (svého bratra), že to je organizace povinna odškodnit. V zápisu je uvedeno, že "v důsledku pokračující léčby poranění kolene došlo k novým finančním nákladům". Zaměstnanec byl vyslán k lékaři pracovnělékařské péče, kde byl závěr: schopen bez omezení. Pokud by se tedy léčil nadále, spíš by to mělo být podle nás řešeno formou invalidity. Zaměstnanec nadále vykonává shodné povolání - dělník ve výrobě, nejeví známky kulhání či čehokoliv podobného. V zápisu jsou však zmiňovány neustálé problémy. Při kontaktování Kooperativy nám bylo sděleno, že dokud bude "ošetřován" v důsledku trvalých následků, budou to proplácet. Pochopitelně zde nastává problém s tím, zda se nejedná o podvod, neboť i lékařka nám sdělila, že některé medikamenty nejsou pro tuto souvislost vůbec určené (tedy jestli nedokládá účty za léky svých blízkých). Chtěli bychom se zeptat, jak je to s odškodňováním. Je mu organizace povinna proplácet stále (i po 5 letech) náklady na údajné léčení, které ovšem není bráno jako invalidita ani nic obdobného, pokud lékař pracovnělékařské péče rozhodl, že je schopen práce bez omezení?

Popisovaný případ je rozhodně zajímavý. Samozřejmě, že Kooperativa má pravdu v tom, že pokud bude zaměstnanec ošetřován v důsledku pracovního úrazu, že mu bude proplácet náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením.

Proto pokud máte podezření, že léky, které hradíte zaměstnanci, nejsou přímo určeny k léčbě poraněného kolena, pak si vyžádejte, aby Vám doložil zprávu od ošetřujícího lékaře specialisty (ortopeda), kdy byl u něj v poslední době na vyšetření a které léky mu předepsal. Na to máte plné právo. Jinak dotyčnému sdělte, že namítnete podstatnou změnu poměrů podle § 271u zákoníku práce, neboť podle závěrů lékaře pracovnělékařské péče je plně schopen bez omezení, a pak bude na něm, aby Vám prokázal, že důvody léčby kolena neustále trvají a že je nezbytné se podrobit lékařem stanovené léčbě, která s sebou nese ony zvýšené náklady. Na to, co Vám píše jeho bratr, zřetel neberte, pro Vás bude rozhodující, co Vám sdělí jeho lékař. Nakonec můžete vyslat dotyčného ještě k Vašemu lékaři pracovnělékařské péče na mimořádnou prohlídku a on si vyžádá od ošetřujícího lékaře potřebné podklady a ten mu je pak musí dát. Lékař pracovnělékařské péče Vám poradí, jestli máte namítnout podstatnou změnu poměrů a přestat mu náklady na léčení hradit, nebo jestli jsou skutečně důvodné.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail