Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
Mám dotaz ohledně prací na elektrickém zařízení. Může obsluha výrobního zařízení v případě, že dojde k vyřazení jističe, motorové ochrany nebo frekvenčního chrániče, otevřít rozvaděč a zmiňované bezpečnostní prvky „nahodit“? Jedná se o obsluhu, která nemá elektrotechnické vzdělání, ale je osobou poučenou dle § 4 NV č. 194/2022 Sb. a která byla v souladu s § 4 odst. 3 písm. f) předem a opakovaně seznámena se zvláštním pracovním postupem k této činnosti a byla na tuto činnost prakticky zacvičena osobou znalou s vyšší kvalifikací dle vyhl. č. 50/1978 Sb.
Zde záleží na konstrukci rozvaděče. Mají-li živé části rozvaděče při obsluze ochranu před dotykem minimálně IP 2XC (ochrana před dotykem nástrojem), jak je tomu u rozvaděčů vyrobených dle technické normy ČSN EN 61439-3, rozvaděče určené pro laickou obsluhu (DBO), nebo minimálně IP2XB (ochrana před dotykem prstem), jak je tomu například u rozvaděčů vyrobených dle technické normy ČSN EN 60204–1 ed.3, rozvaděče pro napájení strojních zařízení, pak osoba poučená podle § 4 NV 194/2022 Sb. může na nich vykonávat:
a) samostatnou obsluhu elektrických zařízení bez omezení napětí, s omezením, že se může dotýkat jen těch částí zařízení, které jsou pro obsluhu určeny.
Nesplňuje-li u rozvaděčů přístup k ovládacím částem jističů, proudových chráničů, nadproudových spouští apod. ochranu před dotykem minimálně krytím IP 2XB, pak osoba poučená dle § 4 NV může na nich vykonávat:
d) práci s dohledem osoby znalé v blízkosti nekrytých živých částí elektrických zařízení nízkého napětí pod napětím, v bezpečné vzdálenosti od nich, nebo až na dotyk s izolačním krytem chránícím před nahodilým dotykem s živou částí.
Z uvedeného vyplývá, že nejsou-li splněny podmínky na ochranu elektrických živých části před dotykem minimálně krytím IP 2XB při ovládání uvedených zařízení, může je osoba poučená ovládat pouze pod dohledem osoby znalé.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.