Opětovný pracovní poměr a školení BOZP

Zdroj: 

Prosím o radu, jak postupovat v zákonném školení BOZP při opakovaném nástupu, když mezi jednotlivými pracovními poměry uběhlo cca 5 - 6 týdnů. Platí nadále původní školení BOZP, když se nezměnila pracovní náplň zaměstnance? Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen proškolit jakýkoliv nový nástup, žádné lhůty ani vyjádření k opakovaným nástupům s časovou prodlevou jsem bohužel nedohledala. Jak dlouhá například může být prodleva mezi jednotlivými pracovními poměry, aby se původní školení dalo považovat za stále platné? Pracuji ve stavební firmě a opakované nástupy jsou u nás dost časté. Bohužel to vnitřním předpisem nemáme upraveno a ani OZO v prevenci rizik se v tomto případě neshodnou na stejném názoru.

Ano, není to nikde upraveno. Výklad právních předpisů může dávat pouze soud, a proto se zřejmě odborně způsobilé osoby v prevenci rizik neshodnou na stejném názoru. Pokud si zaměstnavatel stanoví podle § 103 odst. 3 zákoníku práce lhůtu pro školení, tak pokud se do ní dotyčný vejde, tak by nemusel být znovu proškolen. Záleží to na zaměstnavateli - jak a z čeho ho školil. Podle toho musí zvážit, zda je to stále dostačující pro práci, kterou bude zaměstnanec vykonávat po opětovném nástupu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail