Ochrana proti pádu často nevyžaduje žádné finanční prostředky navíc

Zdroj: 

Ukázku nevhodného zajištění BOZP včetně komentáře poslal Ing. Mojmír Klas, CSc.

Prakticky každý týden navštívím několik plochých střech. Je výjimkou, pokud na střeše nevidím závadu, která má vliv na bezpečnost pracovníků při práci ve výšce. V tomto příspěvku uvádím nesprávné umístění pochůzných pásů. Pochůzné pásy jsou často zcela zbytečně na ploše, kde je pracovník bezprostředně ohrožen pádem z výšky.

Zde je jeden z příkladů, kdy projektant, zhotovitel nepřemýšlel nad tím, že nevhodným umístěním pochůzného pásu (vpravo od pásového plastového světlíku) pracovníka pás navede bezprostředně ke světlíku. Pracovník zde nemá možnost použití osobních ochranných prostředků proti pádu. Na levé straně stejného světlíku je pochůzný pás umístěný tak, že pracovník při chůzi po tomto pásu jde v dostatečné vzdálenosti od světlíku a při přiblížení ke světlíku má možnost použít kotvicí zařízení dle ČSN EN 795 k ochraně proti pádu do otvoru nechráněného proti propadnutí.

Posunutí pásu vpravo dostatečně daleko od světlíku by vedlo ke zvýšení bezpečnosti práce bez navýšení nákladů na stavbu.

http://www.mojmirklas.cz/

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail