Nový trend: nekuřácké podniky

Zdroj: 

Po evropském tažení proti kouření v restauracích přichází na řadu další sektor: firmy. České podniky však pomáhají svým zaměstnancům skoncovat s kouřením dobrovolně. Kromě nesporného ekonomického efektu očekávají i určité body pro image podniku.

Po evropském tažení proti kouření v restauracích přichází na řadu další sektor: firmy. Ty však už nikoli z donucení evropskou legislativou, ale v podstatě dobrovolně. Kromě ekonomického efektu (odstranění kuřáckých "pauziček" na cigaretu i mimo vyhrazené přestávky) to v obecném povědomí může přinést i určité body pro image podniku.

Mezi firmami, které se rozhodly přejít na "nekuřácký režim", je například ústecký Metal - pomáhá zaměstnancům skoncovat s kouřením. Dohodne jim setkání s odborníky a zaplatí podpůrné prostředky k odvykání kouření. V celém areálu firmy kvůli problémům s nedopalky ve výrobě nově zakázalo představenstvo společnosti kouřit. "Chceme mít čistou firmu a zdravé zaměstnance. Pro někoho je moc peněz zaplatit si více než 2000 korun měsíčně za odvykací kůru, proto jim chceme pomoci," uvedla mluvčí firmy Eugenie Cidlinová.

Pomáhat kuřákům skoncovat se zlozvykem se firma rozhodla letos. Do tříměsíčního programu se přihlásilo 28 lidí. Firma nejdříve platila kompletně celý první měsíc a polovinu z dalších dvou. "Rozhodli jsme se ale, že to musíme obrátit. Po prvním měsíci všichni skončí a pro nás je efekt minimální, proto zaplatíme celý poslední měsíc těm, kdo vydrží," říká Cidlinová.

Lidem pomáhá vydržet a motivovat je i to, že firma jejich jména zveřejní. Mezi novými nekuřáky hodlá udělat průzkum po delším časovém odstupu a zjistit tak úspěšnost celého programu. V Metalu, který se v současné době přejmenovává na KS Kolbenschmidt Czech Republic, mají v plánu opakovat akci každý rok a pomoci v odvykání všem zájemcům, kteří se přihlásí.

Obdobný program, zaměřený na nekuřácký charakter, má i výrobce nemocničních lůžek firma Linet. Ve svém novém moderním areálu v Želevčicích u Slaného nechce mít kuřáky, což je u podniku, zaměřeného na výrobu pro zdravotnictví celkem logické. Ne všichni jsou tím pochopitelně nadšeni, určité procento vyznavačů cigaretového dýmu mezi zaměstnanci je, a proto firma nabízí motivační programy, které jim mají pomoci se závislosti na cigaretě zbavit.

ZDROJ:
Nový trend: nekuřácké podniky. Technik, č. 8, 2007.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail