Nová analýza výsledků průzkumu ESENER-2 poukazuje na nesourodost v rámci řízení bezpečnostních a zdravotních rizik na pracovištích

Nová zpráva analyzující zjištění druhého Evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER-2) zkoumá evropskou praxi v oblasti BOZP z širšího hlediska.

Zpráva upozorňuje na skutečnost, že přestože tradiční rizika týkající se bezpečnosti práce jsou v Evropě povětšinou dobře zvládána, zdravotní a psychosociální rizika tak dobře řízena nejsou. Za účelem komplexnějšího řízení zdravotních a psychosociálních rizik v rámci správné praxe v oblasti BOZP je třeba rozšířit současné postupy.

Zpráva konstatuje, že pro uplatňování správné praxe v oblasti BOZP ve společnostech je zásadně důležité, zda se na řízení BOZP intenzivně podílí vedení a zástupci zaměstnanců a zda jsou k dispozici potřebné zdroje (jak finanční prostředky, tak zaměstnanci). Velké firmy a podniky působící ve výrobních odvětvích a zpracovatelském průmyslu obvykle vykazují řízení BOZP na vyšší úrovni, přesto je ale i v těchto organizacích stále kladen důraz spíše na tradiční rizika týkající se bezpečnosti než na zdravotní a psychosociální faktory.

Zpráva poukazuje na propojenost současné politiky a praxe EU, což umožňuje stavět na zlepšeních, kterých bylo v oblasti BOZP dosaženo v posledních letech, a upevnit je.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail