Nepřetržitý provoz a práce ve svátek

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Lenka Scheu.

Jsem zaměstnanec a pracuji v nepřetržitém provozu, pět směn, pět dní volno. Mám nárok na zaplacení státních svátků připadajících na den volna?

Obecně lze říci, že zaměstnanec má nárok ve státní svátek na placené volno. V případě, že druh podnikání zaměstnavatele nedovoluje úplné odstavení výroby a ta funguje v nepřetržitém provozu, může zaměstnavatel práci ve státní svátek nařídit. V takovém případě má pak zaměstnanec nárok na náhradní volno, případně na proplacení s příplatkem za svátek. Za dobu práce ve svátek tedy přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek.

Pokud jste podle rozvrhu týdenní pracovní doby neměl pracovat a nepracoval a v tento den čerpal nepřetržitý odpočinek v týdnu, tak jste ani o nic nepřišel. Vaše práva z pohledu pracovní doby se nemění.

Autor článku: 

Komentáře

Nepřetržitý provoz a svátky

20.01.2023 - 16:41 Daniel Beneš
Jinak řečeno svátek na který mě nepřipadá jinak obvyklí den směny/služby se považuje automaticky za odpracovaný včetně hodin do fondu ? Ptám se proto, že náš zaměstnavatel operuje v plánování ročně s 2080 hodinami tedy včetně deseti placených svátků. Tyto hodiny ale podle něj musím dopracovat ať už ve svátek jdu nebo ne. V hypotetickém případě muže jít kolega všech deset svátků a obdržet za ně náhradní volno, tudíž pokrýt všech 10 svátků, ale já stále musím odchodit těch 2080 hodin fyzicky do práce. Nutno dodat že se jedná o vojáky kde některé věci pracovního zákona upravuje zákon o vojácích z povolání 221/1999Sb. I tak ani v něm jsem nenašel úpravu, která by tvrdila výše zmíněné a domnívám se že nemohu být 2080 hodin ročně skutečně fyzicky v práci, protože i když jsme nepřetržitý provoz svátek ke dnem pracovního klidu a pokud na něj nepadne obvyklí den směny považuje se automaticky za odpracovaný a ony hodiny se nikam jinam nepřesouvají a není nutné jé pak v jiný den dopracovat. Nebo se mýlím?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail