Nepřetržitý odpočinek v týdnu

Dotaz byl publikován v týdeníku Sondy č. 29/2007

Může zaměstnavatel stanovit nepřetržitý odpočinek na jiné dny, než je sobota a neděle? Dosud máme nepřetržitý odpočinek v sobotu a v neděli a pracujeme od pondělí do pátku v 8hodinových směnách. Zaměstnavatel by však nepřetržitý odpočinek chtěl stanovit na pondělí a úterý.

Podle § 92 odst. 2 zákoníku práce platí, že pokud to umožňuje provoz zaměstnavatele, nepřetržitý odpočinek v týdnu se všem zaměstnancům stanoví na stejný den  a tak, aby do něho spadala neděle.

Podle našeho názoru ve vašem případě zaměstnavatel nemůže nepřetržitý odpočinek v týdnu stanovit na pondělí a úterý, protože by to bylo v rozporu s výše uvedeným ustanovením zákoníku práce. Na jiný den, než je neděle, může zaměstnavatel stanovit nepřetržitý odpočinek v týdnu, pokud pro to je nějaký věcný důvod - například jestliže se jedná o nepřetržitý provoz (u vrátných, zdravotních sester atd.).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail