Nemoc z povolání a výpověď z důvodu nadbytečnosti. Co s tím?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám dotaz ohledně vyplácení renty za nemoc z povolání. Pojišťovna odmítla vyplácení renty z důvodu výpovědi podle § 52 písm. c) zákoníku práce (pro nadbytečnost), kterou jsem dostala 27. 9. 2018. Pracovní poměr mi skončil tři dny po přiznání nemoci z povolání. Mám na vyplacení renty nárok? V současné době jsem vedena na úřadu práce.

Z Vašeho dotazu nemohu vyčíst všechny okolnosti ohledně přiznání Vaší nemoci z povolání a ohledně Vašeho skončení pracovního poměru. Domnívám se ale, že Vaše ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele bylo účelové v okamžiku, kdy zjistil, že Vám bude přiznána nemoc z povolání a že on bude tím odpovědným za Vaši nemoc z povolání. To se ale dnes již neprokáže, tam by se bývala musela podat žaloba k soudu o neplatnost výpovědi do 2 měsíců od skončení pracovního poměru. Teď je třeba urychleně řešit náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti neboli rentu. Podle ustanovení § 271b odst. 3 zákoníku práce platí, že „Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy platné v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.

Proto Vám doporučuji, abyste urychleně vyzvala odpovědného zaměstnavatele (kdo je odpovědným zaměstnavatelem se vyčte z rozhodnutí o uznání nemoci z povolání), aby zařídil potřebné, aby Vám pojišťovna vyplácela náhradu. Jinak musíte podat žalobu k soudu, protože tady jde o velké peníze. Pokud jste v odborech, požádejte o pomoc odbory, jinak si musíte vyhledat nějakého advokáta. Určitě to ale bude za to stát. Žalobu k soudu je třeba podat co nejdříve, protože nároky z titulu renty se sice obecně nepromlčují, promlčují se však jednotlivé splátky, a to ve tříleté promlčecí lhůtě.

Jinak ještě upozorňuji, abyste si urychleně požádala lékaře o vystavení posudku bolestného a ztížení společenského uplatnění. I to Vám bude muset pojišťovna proplatit.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail