Nejasnosti ohledně pracovnělékařských prohlídek

Vzhledem k novele vyhlášky č. 79/2013 Sb. bych se chtěla zeptat, jaké pracovní pozice patří do té „rizikové skupiny“, která by měla periodické lékařské prohlídky zachovat. Jde mi převážně o řidiče z povolání, skladníky, příjmové techniky, servisní techniky a klinické inženýry. Všichni jsou zařazeni do kategorie I., ale jsou to pracovníci, kteří dříve chodili častěji na prohlídky.

Pokud jde o řidiče, u něhož je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě, tak tam se postupuje podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Jinak podle vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, ve znění pozdějších předpisů, periodické prohlídky zaměstnanců I. a II. kategorie jsou nyní nepovinné. Zaměstnavatel však stále může rozhodnout, že prohlídky i u těchto nerizikových prací zachová, a i zaměstnanec má možnost tyto prohlídky vyžadovat. Výjimku tvoří práce v profesním riziku a práce, u nichž jsou součástí práce rizikové faktory, které při výskytu těchto faktorů vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k práci, jak je uvedeno v příloze vyhlášky č. 79/2013 Sb. Nepíšete, co je součástí pracovní náplně například příjmových techniků. Některé činnosti, které dříve vykazovaly rizika ohrožení zdraví (nyní přejmenována na profesní rizika), již v příloze vyhlášky uvedené nejsou - práce ve školách a školských zařízeních podle školského zákona; činnosti epidemiologicky závažné; hlasová zátěž nebo řízení motorových vozidel (tzv. řidiči-referenti). Z Vašeho dotazu vyplývá, že nejde o tyto činnosti, takže to zůstalo podobné.

Autor článku: 

Komentáře

Dotaz-PLP ve vypovedni lhute

04.04.2023 - 12:45 Sarka Bordeova
Dobrý den, Chci se zeptat zda může zaměstnanec odmítnout pracovně lékařskou prohlídku když už je ve výpovědní době? Ve firmě končí v červnu, na prohlídku by měl jít koncem dubna - výpověď již běží. Děkuji pěkně za odpověď a přeji pěkný den.

odpověď na dotaz

12.04.2023 - 14:51 Kateřina Hrubá
Dobrý den, na Váš dotaz by mohl dát odpověď tento článek: https://www.bozpinfo.cz/ma-absence-vystupni-prohlidky-vliv-na-uznavani-nemoci-z-povolani

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail