Na dotaz odpověděl Robert Křepinský.
Je možné, aby student vysoké školy využíval v rámci praxe (sběr vzorků v terénu) služební vozidlo zaměstnavatele? Není ani v pracovním poměru, ani nepracuje na dohodu o pracovní činnosti nebo provedení práce, a tudíž neprošel vstupní lékařskou prohlídkou. Se služebním vozidlem by se měl dopravit do terénu a zpět.
Provozovatel vozidla (úmyslně nepíšu zaměstnavatel) nesmí podle ustanovení § 10 odst. 1 písm. b) a c) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), svěřit řízení vozidla osobě, která nesplňuje podmínky podle ustanovení § 3 odst. 2 zákona (tělesná a duševní způsobilost, schopnost ovládat řízení vozidla a znalost předpisů o provozu na pozemních komunikacích) a § 3 odst. 3 zákona (držitel příslušného řidičského oprávnění na příslušnou skupinu).
Z výše uvedeného vyplývá, že zde není podmínka zdravotní způsobilosti. Tato podmínka se týká pouze řidičů uvedených v § 87 zákona a uchazečů o zaměstnání, kteří budou řídit motorová vozidla v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce a § 59 odst. 1 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějšch předpisů. Na druhou stranu je zde podmínka schopnosti ovládat řízení vozidla a mít znalosti předpisů o provozu na pozemních komunikacích, což tedy znamená, že musíte tuto osobu seznámit s návodem k obsluze a právními předpisy o provozu na pozemních komunikacích a přesvědčit se o jeho schopnosti toto vozidlo ovládat.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.