Musí být na protipožárních dveřích samozavírač neboli brano?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Marek Nechvátal z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Pracuji ve škole. Musí být na protipožárních dveřích samozavírač neboli brano? Kvůli častým opravám bychom ho chtěli odmontovat z dveří. Je to možné?

Protipožární dveře jsou dveře speciálně navržené tak, aby bránily šíření požáru nebo kouře v případě propuknutí požáru. Jednotlivé druhy protipožárních dveří se liší podle dodatečných vlastností a doby, po kterou dokáží zamezit šíření požáru nebo kouře. Protipožární dveře jsou vždy dodávány jako komplet (dveřní křídla, panty, těsnění, zámky, samouzavírací zařízení vč. systémových zárubní). Výjimkou je osazování nových křídel protipožárních dveří do stávajících ocelových zárubní (podmínky jejího uplatnění uvádí norma ČSN 73 0810). Protipožární dveře je nutné udržovat plně funkční v kompletním stavu, nelze z nich nic svévolně demontovat nebo naopak přidávat neschválené příslušenství. Pak by totiž přestaly plnit svůj účel. 

Váš konkrétní problém se spolehlivostí můžete konzultovat se servisním střediskem nebo přímo s výrobcem protipožárních dveří. Možným řešením, ale dražším, je výměna protipožárních dveří.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail