Mohu navzdory svým zdravotním potížím odmítnout uznání nemoci z povolání?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Na základě audio kontroly mi ORL lékař zakázal pracovat na pracovišti. Dále se o tom bude jednat v rámci pracovního lékařství. Potíže se sluchem řeším se svým lékařem a je neléčitelné. Mě nijak neomezuje a rozhodně nechci, aby mi byla uznána nemoc z povolání. Vím, že máme brzkou hluchotu v rodině (cca v 60 letech). Mohu odmítnout zdravotní omezení? 40 let pracuji v hluku a beru to jako problém věku. Navíc v hlučném prostředí pobývám omezenou dobu a používám OOPP.

Asi jste první případ v mém životě, kdo nechce uplatnit nemoc z povolání. I v případě nemoci z povolání platí, že k nějaké predisposici (jak uvádíte rodinná disposice) se při nemoci z povolání nepřihlíží. Navíc platí další obecná zásada, že zaměstnanec se nemůže předem vzdát svého práva, takže Vy nemůžete prohlásit, že nikdy v budoucnu nebudete žádat o uznání nemoci z povolání a o její odškodnění. Takové prohlášení by bylo neplatné.

Proto doporučuji – nechte věcem volný průběh. K lékaři pracovnělékařské péče zaměstnavatele musíte jít, a pak uvidíte, co Vám doporučí. Pokud Vás pošle na ordinariát chorob z povolání, tak se také nebraňte, sám nevíte, jak se může Váš zdravotní stav (hluchota) v budoucnu vyvinout. Zaměstnavatel se musí také sám chránit, protože zákon mu výslovně ukládá, že nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával práce, které neodpovídají jeho zdravotní způsobilosti, jinak by mu hrozily velké sankce. Když tedy lékaři řeknou, že stávající práci vykonávat nemůžete, tak asi budete muset jednat se zaměstnavatelem o nějakém přeložení. Pak by určitě bylo dobré, kdybyste měl uznanou nemoc z povolání, protože ta by Vám zajistila i v době nemoci a v době zhoršení Vašeho zdravotního stavu příjem odpovídající dnes vykonávané práci.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail