Maximální délka pracovní směny

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Prosím o radu ohledně maximální délky pracovní směny. Pracuji v obchodě, který je umístěn v obchodním centru, otevírací doba obchodu musí být shodná s otevírací dobou celého obchodního centra. Obchod tedy musí být otevřen po - pá: 8 - 21 hod.; so - ne: 9 - 21 hod. Na pobočce jsme dva a střídáme se v režimu krátký/dlouhý týden, což znamená, že většinu týdne pracujeme ve 13hodinových směnách. Zaměstnavatel nám poskytuje v rámci dne 1 hodinu pauzy. Nicméně všude je uvedeno, že maximální délka směny může být 12 hodin a zároveň zaměstnanec může odpracovat maximálně 40 hodin týdně. Když sečtu počet odpracovaných hodin za 2 týdny a odečtu pauzy na oběd, výsledek je 82 odpracovaných hodin. V průměru 41 hodin týdně. To už je minimálně o 4 hodiny v měsíci více. Je to stále v souladu se zákonem?

Ano, to je v pořádku, do směny se nezapočítávají přestávky v práci (tedy ve Vašem případě celá 1 hodina), pracovní doba se stanoví výhradě jako tzv. čistá - oproštěná od všech odpočinků zaměstnance, tedy i od přestávky v práci, protože je to volno zaměstnance, do kterého mu zaměstnavatel nemůže zasahovat. Proto tedy Vaše čistá délka směny činí 12 hodin a je splněna i podmínka § 90 odst. 1 zákoníku práce, že mezi koncem jedné a začátkem druhé směny máte nepřetržitý odpočinek alespoň 11 hodin.

Pokud se týká délky stanovené týdenní pracovní doby, máte samozřejmě pravdu. Obecně platí, že délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně. Zákoník práce ale dává také zaměstnavateli právo nařídit zaměstnanci 8 hodin práce přesčas týdně a 150 hodin v rámci kalendářního roku. Domnívám se, že zaměstnavatel z organizačních důvodů nemůže sestavit harmonogram směn jinak, než tak, že Vám nařídí 1 nebo 2 hodiny práce přesčas týdně, a s tím se nedá nic dělat, to je v pořádku, to zaměstnavatel může.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail