Kašlete na staré pořádky, věnujte zaměstnancům zdraví!

Zdroj: 

Péče o zdraví a spokojenost zaměstnanců se dostává na špici nabídky firemních benefitů. Bolestí těla z nesprávné pracovní polohy či stresu rapidně přibývá. Co s tím? Jak nastartovat programy zdraví ve firmách a organizacích zacyklených ve starých pořádcích? Která cesta vede ke spokojenému zaměstnanci a vyššímu výkonu?

Bez bolesti se to lépe táhne, ale...

Důvodů i příležitostí k zavedení programů péče o zdravá záda zaměstnanců je v dnešní době mnoho. Některé způsoby méně, jiné více účinné. Podívejte se na pár základních, které se objevují v hledáčcích osob, zodpovědných za blaho zaměstnanců nejčastěji.

Ergonomické pracoviště

Ergonomie pracoviště je pojem, který je v posledních letech v médiích často skloňován. Za tu dobu, co jezdím po firmách, se dostala nejen do povědomí zaměstnavatelů, ale hlavně do praxe. Firmy nakupují správné vybavení pro získání nejvyšší možné výkonnosti svých lidí. Ví ale zaměstnanci, jak si tento úžasný nábytek správně nastavit, aby přinášel očekávaný efekt?

Cvičení na pracovišti

Cvičení ve firmách je funkční nástroj, který předchází výpadkům klíčových zaměstnanců. Firemní posilovny, cvičení pod dohledem odborníka, povinné přestávky na protažení,… To vše funguje! Sice nesystematicky, ale je to lepší než nedělat nic.

Masáž až do kanceláře

Masáž je terapie, která díky aplikaci tlaku na svaly a tkáně léčí zranění, zmírňuje bolesti, snižuje napětí a zlepšuje krevní oběh. Je to ale skutečně cesta ze spárů bolesti? Mnohdy masáž pouze vyřeší akutní bolest bez jakéhokoliv zaměření na původce či prevenci. Masírování v práci pak považuji nikoliv za benefit, ba naopak za pobídku k ještě větším výkonům.

Pomůcky dlouhodobého sezení

Opěrka beder, balanční čočka či sedací klín, balanční míč i overball jsou dobrým doplňkem pro prevenci bolesti pohybového aparátu. Jsou běžně dostupné, snadno použitelné, jejich funkčnost je ověřena. Žádná z nich však není určena k dlouhodobému používání. Ač jsou rehabilitační doplňky dobrým pomocníkem, rozhodně vás nespasí. Aktivitu pro udržení správné polohy těla v sedu i stoji musíte vyvinout vy sami. Nejlepším receptem na zdravá záda tedy stále zůstává pohyb.

Fyzioterapeut na pracovišti

Ve většině případů jsou za bolestí zad chybné pohybové stereotypy a dlouhodobé přetěžování. A kdo jiný dokáže v této oblasti poradit, než odborník na pohyb. Fyzioterapeuti jsou schopni analyzovat pracoviště a upravit pohybové stereotypy tak, aby pracovní činnost byla maximálně efektivní, bez negativního vlivu na zdraví zaměstnance. Zároveň jsou schopni navrhnout kompenzační cvičení pro ještě lepší výsledek.

Praktická aplikace programů zdraví do firmy

Pokud chcete mít dlouhodobě zdravé pracovníky, kteří vydrží jednostranné pracovní polohy (sed, stoj, manipulace), s masážemi ani pomůckami si nevystačíte. Musíte na to "od lesa", což nebývá právě ta nejlehčí cesta, to přiznávám. Jednostranná pracovní zátěž je nevyhnutelná, ale systémem Školy zad ji můžete oddálit, zmínit nebo eliminovat. Programy Školy zad nenabízejí univerzální rady, zázračnou medicínu ani dokonale ergonomickou židli nebo nejnovější typ myši. Škola zad ukazuje cestu ke zdravému pohybovému aparátu. Odzkoušenými postupy, edukací a systematickou prací s pohybovým aparátem pracovníků.

Koho školit a vzdělávat v oblasti zdraví?

Zaměstnance ve výrobě i kanceláři. Pohybový aparát je namáhaný při všech činnostech, ať už se jedná o těžkou práci u stroje či dlouhodobý sed u administrativních a manažerských pozic. U všech činností existuje ideální pohyb, který je efektivní a nedevastuje pohybový aparát. Rozdělte zaměstnance do skupin dle podobnosti vykonávané pracovní činnosti (Pracovníky ve výrobě/sklad/administrativa/…). Ty pak podrobte školení zaměřené na problematiku jejich pohybového stereotypu.

Kdo ze zaměstnanců je “v ohrožení”?

Vyšetřete je! Pohybový aparát se vyšetřuje standardními zobrazovacími metodami – rentgen, ultrazvuk, magnetická rezonance, CT vyšetření. Provádí je vyškolený personál a všechny něco stojí. Nehledě na čas strávený po ordinacích. Existují však i jiná jednoduchá vyšetření pohybového aparátu, tzv. testy pohyblivosti. Nestojí skoro nic a dají vám rychlou odpověď, jak na tom vaši lidé jsou.

● Prostý předklon - Thomayerova vzdálenost
Hodnotí pohyblivost celé páteře. Spočívá v předklonu provedeném ze stoje, kdy se v nejkrajnější pozici měří vzdálenost třetího prstu od podložky. Za normální výsledek se považuje dotek prstů. Vzdálenost do 10 cm je v toleranci. Nadměrný dotyk (dlaň, předloktí) či vzdálenost nad 30 cm jsou jasnou patologií.

● Pohyblivost ramenního kloubu
Ve vzpřímeném stoji pokrčte v lokti levou paži a hřbet ruky posouvejte po zádech vzhůru mezi lopatky. Pravou paži zvedněte nad hlavu a ohněte loket tak, aby se pravá ruka za šíjí spojila s levou rukou. Vyzkoušejte na obě strany. Jaký je výsledek?

● Test na dvou vahách
Potřebujete 2 stejné osobní váhy. Postavte každou dolní končetinu na střed jedné váhy a zaujměte vzpřímený postoj. Ruce podél těla. Hlavu zpříma, dívejte se před sebe. Stůjte klidně. Je-li rozdíl váhy na jedné z nich více než 10 %, vítejte ve skupině „ohrožených trvalou bolestí zad“.

Nebojte se školit i ptát

Péče o zdraví zaměstnanců souvisí s mnoha otázkami. Patří mezi ně témata finanční, časová, personální, co do formy školení a vhodných pomůcek. Pokud se do toho pouštíte sami a máte pochyby, jestli zvolíte vhodný typ cvičení či edukace, myslete na to, že vždy je lepší dělat alespoň něco než vůbec nic.

Zde je zodpovězeno pár otázek, na které se často ptáte:

Kdy školit? Ráno, o přestávkách, odpoledne?

Ze zkušenosti vím, že občas není jednoduché najít na školení čas. Obzvláště u pracovníků ve výrobě často s obtížemi lovíme 30 minut na nutné cvičení pro zafixování správného pohybového stereotypu. Manažerské pozice většinou nemají problém s 90minutovým komplexním školením pokrývajícím teorii, praxi i cvičení. Čas záleží vždy na možnostech dané skupiny.

Kolik lidí se dá školit najednou?

V programu Školy zad má skupina do 16 osob. Při tomto maximálním počtu je možné lidem věnovat individuální péči (např. opravovat špatné postavení těla při nácviku atp.)

Musím zajistit na školení speciální pomůcky? Co zaměstnanci potřebují?

Všechny pomůcky ke cvičení, včetně podložek a modelu páteře zajišťuje školitel. Na vás je zabezpečení dataprojektoru a místnosti dostatečně velké tak, aby si účastníci mohli lehnout na zem a mohli vzpažit a upažit. Při „ochutnávce“ stačí místnost pro cvičení vsedě.

Dá se cvičit v obleku?

Vhodnější než oblek jsou volné kalhoty v pase na gumu. Cvičíme naboso, při cvičení na zemi je vhodný malý ručník pod hlavu.

Stačí znát teorii a cvičit?

Znalost teorie a dodržování cvičení jsou pro zdravá záda stěžejní. Důležité je ale také správné nastavení pracovního sektoru, tedy plochy, kam bez problémů a bez natáčení trupu dosáhnete rukama na předměty, které při práci potřebujete. Pohyb mimo tento prostor je pro tělo namáhavý a mnohdy i nebezpečný.

Jak dlouho se cvičí?

U každého cvičení platí, čím pravidelněji, tím lépe. U cvičení Školy zad tomu není jinak. Naučíte se cviky pro zbavení se bolesti krční páteře a hlavy. Ucelený program Školy zad jde do hloubky. Identifikuje původce vaší bolesti a naučí vás správnému pohybovému stereotypu včetně kompenzačního cvičení. Díky delšímu trvání si zafixujete správný pohyb a odbouráte dlouhodobě bolest zad.

Kolik stojí zdravý zaměstnanec?

Při porovnávání cen berte v potaz efektivitu. Nahlížejte na programy vždy jako na investici. Při kalkulování “kolik vás to bude stát” si na jednu stranu dejte mzdu zaměstnance za dlouhodobé nemocenské způsobené bolestí zad a přičtěte neefektivní výkon práce způsobený sníženým pohybovým rozsahem. Proti tomu postavte například cenu školení pro 16 osob, které je naučí šetřit tělo a zároveň podávat nejvyšší výkon.

Jak přimět lidi k “akci”

Každého dnes bolí záda. Většina z nás špatně stojí, sedí či vykonává pohyby, které tělu zrovna neprospívají. Už to je velkou hnací silou. Přesto jsme připraveni zájem o školení podpořit “Motivačním dopisem pro zaměstnance” a “Dotazníky bolesti”.

Cílem systému Školy zad je prosazování programů zdraví ve firmách, protože pouze změnou stereotypu dosáhnete dlouhodobých výsledků. Z pohledu zaměstnance života bez bolesti zad, z pohledu zaměstnavatele výkonných pracovníků.

http://www.mariezemankova.cz/

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail