Je zavedení „chytrého BOZP na pracovišti“ výsadou jen velkých a majetných firem?

Zdroj: 

Cílem toho článku je vyvrátit mýtus, že jen ve velkých a bohatých firmách se najdou prostředky a kapacity na zavedení moderních technologií v BOZP do praxe.

V dnešní době, po více než 6 měsících koronavirových opatření s různou intenzitou dopadu na život občanů a ve firmách, se hovoří o nutnosti zavádět moderní technologie, moderní způsob práce z domova, digitalizování všeho papírového apod. Ruku v ruce jdou tyto diskuze s otázkou „Kde na to vezmeme finanční prostředky, když zavádíme úsporná opatření?“ O chybějících IT specialistech nemluvě. Jsem přesvědčen, že to jde i jinak.  

Pro porovnání použiji způsob alternativně prováděných kontrol, například v rámci interních auditů kvality, interních preventivních kontrol BOZP apod. s pomocí a využitím inteligentních brýlí (smart glasses) vs. balíček zařízení (smart phone, pomocný stabilizátor obrazu pro smart phony, bezdrátová sluchátka s mikrofonem).

Principem je v obou případech použití fotoaparátu instalovaných na inteligentních brýlích (Případ 1.) nebo smart phonu (Případ 2.) ke streamování videa, jenž v reálném čase zobrazuje obraz a zvuk koncového uživatele vzdálenému zadavateli kontroly.

Připojení do sítě internet, aplikace pro komunikaci a přenos audia/videa je nutné použít v obou případech. Jde o případ, kdy tzv. rozšířená realita (AR-Augmented reality) umožňuje vyřešit problémy na místě – bez ohledu na to, jak daleko jste. Podmínkou je tedy mít k dispozici vhodné zařízení, aplikaci, připojení k síti internet a nebát se toho.

Případ 1. - Inteligentní/chytré brýle: jsou přenosné počítačové brýle, které přidávají informace vedle nebo k tomu, co uživatel vidí. Překrývání informací do zorného pole je dosahováno optickým zobrazovacím zařízením (OHMD) nebo zabudovanými bezdrátovými brýlemi s průhledným zobrazovacím displejem (HUD) nebo překrytím rozšířené reality.

Dobrým příkladem z praxe je KRONES AG, který využívá chytré brýle Realwear HMT-1 (pozn. skupina Krones Group plánuje, vyvíjí a vyrábí stroje a kompletní linky pro oblast technologie zpracování, plnění a balení). 

Cena pořízení Realwear HMT-1 se na e-shopech pohybuje kolem 1.995 €, pokud k tomu připočítáme náklady na občasný servis a opravy, tak se nejedná o lacinou záležitost. Návratnost může být nicméně rychlá, pokud vezmeme v úvahu cenu cca 3.000 € za náklady zásahu externího technika KRONES z Německa (technický zásah zpravidla trvá 2-3 dny, v ceně cca 1.000 € za 1 pracovní den).

Video s praktickým využitím Realwear HMT-1: https://www.youtube.com/watch?v=qMXyU5sgOHs

Jde to ale i jinak? Ano, postačí nám k tomu vybavení, které máme zpravidla již ve firmě (nebo i kvalitnější vlastněné privátně) k dispozici.

Případ 2. – s využitím kombinace: smart phone s průměrně kvalitní foto/video funkcí, připojení na mobilní data, PC/Notebook a některou z aplikací pro komunikaci, například volně dostupně aplikace ke stažení, např. Whats Up, ZOOM nebo Microsoft Teams.

Vždy je důležité, aby byla k dispozici verze pro smart phone a PC/Notebook. U starších modelů smart phonu je nezbytným doplňkem pomocný stabilizátor obrazu pro smart phony tzv. gimbal. K dopozici jsem měl gimball „steady Butler Mobile 2“ od německého výrobce Rollei. Cena se pohybuje cca 72 €.  Celkem se tedy můžeme v součtu dostat za výše uvedené na cca 300 €. To v porovnání s cca 1.995 € za chytré brýle Realwear HMT-1 je značný cenový rozdíl.

Oba způsoby mají své přednosti a nevýhody. Jasné nicméně je, že začít s využitím auditní činností na dálku, může opravdu každý, tedy každý, kdo má chuť se do toho pustit. 

V sektoru Inteligentní/chytré brýle je velká konkurence. Uvádím základní výčet a orientační cenu*)

Realwear HMT-1iv

€ 1.995

Toshiba DynaEdgev

€ 1.200

Google Glass 1 & 2vi

€ 999

Vuzix Bladevii

€ 760

Epson Moverio BT-300viii

€ 669

Microsoft Hololens 2ix

--

V sektoru aplikace pro komunikaci (chat, konverzace, videokonference) je velká konkurence. Řada aplikací je volně ke stažení*), např.  

WhatsUpx

Viber Messengervxi

Skypexii

ZOOM Cloud Meetingsxiii

Microsoft Teamsxiv

nebo placené aplikace*), např. od společnosti KONICA MINOLTA, AIRe Link instant visual remote assistant, TeamViewer Pilot, a další.

*) internetové odkazy, viz konec článku

S pomocí a prostřednictvím výše popsaným lze vzdáleným způsobem zabezpečit vybrané činnosti:

  • školení, kontroly BOZP,
  • dozorové audity kvality/ISO,
  • zajištění vzdálené odborné pomoci při opravách/revizích,
  • zajištění školení nových pracovníků v místě výkonu jejich práce na použití strojů/zařízení,
  • řešení problémů (obecně) koncových uživatelů na dálku.

V případech, kdy je zavedeno nucené omezení vstupu externích subjektů na pracoviště, třeba v rámci opatření proti koronavirovému onemocnění.

Praktické použití ale hledejme i pro klidné doby. Mám na mysli například firemní cíle vedoucí ke snížení uhlíkové stopy při omezování firemního cestování služebními vozy nebo hospodárné nakládání s pracovním časem zaměstnanců apod.

Dobrým příkladem může být zavedená praxe z dozorových auditů ISO, které upravují pravidla IAF MD 4:2018 / 2. vydání pro použití informačních a komunikačních technologií (ICT) pro účely auditování/posuzování, Technický výbor IAF. a Principles on Remote Assessment, International Accreditation Forum, Inc. (IAF ID 12:2015).

A jaká je Vaše zkušenost se zaváděním „chytrého BOZP na Vašem pracovišti“? Pište na e-mail: sencikj@vubp-praha.cz

____________________________________

i Zdroj Internet: Smartglasses – Wikipedia.

ii https://www.krones.com/

iii www.rollei.cz

iv https://www.realwear.com/

v https://nl.dynabook.com/generic/dynaedge/

vi https://www.google.com/glass/start/

vii https://www.vuzix.com/

viii https://epson.com/moverio-smart-glasses-augmented-reality-devices-headsets

ix https://www.microsoft.com/en-us/hololens/buy

x https://www.whatsapp.com/

xi https://www.viber.com/en/features/

xii https://www.skype.com/cs/

xiii https://www.linkedin.com/company/zoom-video-communications/

xiv https://play.google.com

xv https://www.konicaminolta.eu/eu-en/development/shared-content-v2/2020-07-22/aire-link

xvi https://www.teamviewer.com

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail