Ergonomie v praxi. Správná praxe pro malé a střední podniky

Zdroj: 

Ergonomie, stejně jako BOZP, je nedílnou součástí pracovních postupů. Jen se zabývá nikoli pouze definováním bezpečného pracovního prostředí a bezpečnosti při samotném výkonu práce, ale posunuje celou problematiku dále, konkretizuje ji na člověka. Snaží se přizpůsobit pracoviště člověku, ne člověka pracovišti.

K optimální pohodě pracovníků přispívají mj. požadavky uspořádání pracovišť (mikroklima, osvětlení, rozměry pracovišť), podmínky práce (fyzická náročnost, pracovní tempo) a vztahy na pracovišti (komunikace, psychosociální podmínky).

Ergonomie práce navazuje na BOZP, se kterou má společnou základnu (právní předpisy), a dále upřesňuje charakteristiky jednotlivých pracovišť (rozměrové apod.), jejich prvků (např. páky, spínače) a podmínek práce (monotónní, fyzicky náročná, ve vynucených pracovních polohách apod.).

Pro malé a střední podnikatele je důležité přijetí vhodných, dostatečně efektivních řešení, která vycházejí z jejich možností. Více si můžete přečíst v příručce Ergonomie v praxi. Správná praxe pro malé a střední podniky, kterou najdete v rubrice Ke stažení/Plnotextové publikace zdarma ke stažení.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail