Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Pracuji ve školce jako učitelka. Mám přímou práci u dětí 31 hodin a 9 hodin nepřímou. Od nového školního roku nám bylo sděleno, že budeme muset mít dělenou pracovní dobu. Má směna by měla být jeden den v týdnu od 6.30 hod. do 13 hod. u dětí, poté od 15 do 17 hod. na tzv. recepci v mateřské škole, kde předávám děti rodičům. Je tato práce (jdu pro dítě do třídy a předám jej rodiči) započítávána do přímé pedagogické práce? Mám nárok na příplatek za dělenou směnu? Zástupkyně nám sdělila, že je možné dvě hodiny volna využít na nepřímou pedagogickou činnost. Tím by byla denní pracovní doba cca 10,5 hodin. Je toto ve školství přípustné, pokud s tím nesouhlasím? Mám rodinu a potřebuji s dcerou odpoledne dělat úkoly.
Předem se omlouvám, že Vás asi moc nepotěším. Obecně totiž platí, že rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel, protože on organizuje práci podle svých potřeb. Podle § 81 odst. 1 zákoníku práce (ZP) pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. To platí obecně pro všechny zaměstnance, tedy i pro učitele. Proto nějaký souhlas nebo nesouhlas zaměstnance není v tomto ohledu relevantní.
Ustanovení § 22a odst. 2 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, jasně stanoví, že pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti, v době stanovené rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, v době zastupování jiného pedagogického pracovníka a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.
Práci na recepci nelze v žádném případě považovat za přímou pedagogickou činnost, to je klasická nepřímá pedagogická činnost. Musíme vycházet z toho, že ve smyslu výše citovaného ustanovení je to „případ, který stanoví zaměstnavatel“.
Proto když Vám zaměstnavatel (ředitelka) stanoví na jeden den v týdnu dělenou směnu, budete to muset respektovat. Z Vašeho dotazu vyplývá, že jsou asi dvě možná řešení – buď budete mít skutečně dělenou směnu (protože přerušení práce činí 2 hodiny) a bude vám podle § 130 ZP příslušet příplatek za dělenou směnu, nebo se může ona doba započítat jako nepřímá práce, a o to budete v dalším dnu mít méně hodin nepřímé práce. Směna v délce 10,5 hodin není ve školství zakázaná. Jak si to nakonec zařídíte, bude asi věc Vaší dohody s ředitelkou školy. Musíte ovšem respektovat, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
dělená směna