Budoucí význam dat velkého objemu a umělé inteligence pro účinnost inspekcí

Využívání dat velkého objemu v kombinaci s technologiemi strojového učení se na evropských pracovištích stává stále běžnější praxí. Dva nové diskusní dokumenty, které vznikly v rámci projektu Prognóza, se zabývají přínosy a možnými riziky využívání výsledků tohoto rozvoje digitálních technologií pro BOZP.

První z těchto článků, který se týká využívání dat velkého objemu ke zvýšení účinnosti inspekcí, se zabývá otázkou identifikace subjektů pro inspekce BOZP.

Druhý článek uvádí základní přehled o tom, kde a jak se umělá inteligence uplatňuje, například při rozhodování v oblasti lidských zdrojů na pracovišti (analýza uchazečů, náborové postupy), v robotice využívající umělou inteligenci, u konverzačních robotů v zákaznických centrech nebo u nositelných technologií využívaných při práci na montážní lince. Oba autoři docházejí k závěru, že pokroku lze nejlépe dosáhnout kombinací lidské a umělé inteligence.

Autoři doporučují určité způsoby řízení nejdůležitějších rizik. Je třeba také zdůraznit, že přínosy a rizika BOZP nevytváří samotná technologie, nýbrž že je to naopak zavedení technologie, které vytváří dobré nebo naopak špatné podmínky.

Přečtěte si články o budoucím významu dat velkého objemu pro účinnost inspekcí a o přínosech a rizicích umělé inteligence na evropských pracovištích.

Další informace agentury EU-OSHA o digitalizaci a BOZP

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail