Bezpečnost žáků při školních exkurzích

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Na střední škole pořádáme jednodenní exkurze s žáky 15 - 19 let. Začátek a konec akce je před školou. Žáci bydlí např. 20 km daleko a přes jejich město vlakem nebo autobusem jedeme. Mohou žáci nastupovat nebo vystupovat mimo školu? Od rodičů máme předem potvrzený doklad, že souhlasí s nástupem a výstupem mimo školu, vyplní místo, kde budou žáci nastupovat a vystupovat a zároveň potvrdí podpisem, že přebírají zodpovědnost. Je to takto možné?

Podle mého názoru to možné je. To už nejsou děti z mateřské školy, ale téměř dospělí lidé, kteří musí pečovat sami o sebe, o svoji bezpečnost. Školský zákon neobsahuje o bezpečnosti a ochraně zdraví dětí, žáků a studentů skoro nic, vyhláška zatím neexistuje, takže vše v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů záleží na tom, jak si to zařídí ředitel, resp. škola – tedy jaká pravidla dohledu nad žáky si stanoví.  A to může být právě s ohledem na místní podmínky různé. Navíc - jak uvádíte v dotazu - máte souhlas rodičů, tak by neměl být žádný problém. Vždyť již na prvním stupni základní školy je běžné, že děti odchází z družiny domů samy. Tady to evidentně vám i dotyčným žákům pomůže, tak se nemusíte ničeho obávat.

Autor článku: 

Komentáře

Jenom poznámečka - třeba by

17.12.2018 - 05:01 Radoslav Vlasák
Jenom poznámečka - třeba by nebylo tak úplně "od věci", aby o takových postupech (resp. jejich principu - písemný souhlas rodičů) byl informován i příslušný zřizovatel školy, zejména pro případy, kdy může dojít k nějaké škodě na zdraví, a i přes potvrzené převzetí zodpovědnosti rodiči to někteří z nich pak mají snahu "vidět jinak". Ta zmíněná vyhláška už opravdu citelně chybí - a nepřiměřeně dlouho.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail