Zvedání pacienta a následný úraz. Bude uznán jako pracovní?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Manželka pracuje v LDN jako zdravotní sestra. Vloni měla bércový vřed. Nyní v zaměstnání při zvedání pacienta společně s druhou sestrou se jí rána na noze opět otevřela a léčení bude trvat delší dobu. Může jít o pracovní úraz?

Z vašeho dotazu nevyplývá přesně, kdy k otevření bércového vředu došlo a to je pro posouzení celé záležitosti rozhodující. Pokud k němu došlo následně (např. druhý den po tom, kdy dotyčné zvedaly pacienta), pak se bohužel domnívám, že asi nelze prokázat přímou příčinnou souvislost mezi zvedáním břemena a zvýšenou námahou. I když asi lékaři tvrdí, že to může být příčinou toho, že se bércový vřed otevřel, nelze prokázat, že to byla jediná příčina. Aby se mohl prokázat vznik pracovního úrazu, muselo by k otevření bércové vředu dojít bezprostředně po výkonu zvýšené námahy, tedy při plnění pracovních úkolů, resp. v přímé příčinné souvislosti, jinak řečeno v pracovní době a na pracovišti.

Obecně platí, že o vztah příčinné souvislosti se jedná tehdy, vznikla-li škoda následkem pracovního úrazu, tj. bez pracovního úrazu by škoda nevznikla tak, jak vznikla. Z hlediska naplnění příčinné souvislosti jako jednoho z předpokladů odpovědnosti za škodu nemůže tedy stačit pouhé připuštění možnosti (pravděpodobnosti, vysoké pravděpodobnosti apod.) vzniku škody v důsledku pracovního úrazu (jeho následků), nýbrž musí být tato příčinná souvislost mezi pracovním úrazem a každým jednotlivým dílčím nárokem na náhradu škody najisto postavena.

Autor článku: 

Komentáře

Souvislosti

27.04.2015 - 12:55 Radoslav Vlasák
Možná by bylo vhodné zmínit i to, že zaměstnavatel zaměstnává zaměstnance s tím, že zná jeho zdravotní stav (a tedy i způsobilost k té či oné práci). To zejména pro případ, že by zaměstnavatel při posuzování úrazu argumentoval tzv. predispozicí k zmíněnému poškození zdraví - obecně by přece neměl připustit takovou činnost, při které by k zásadnímu zhoršení stávajícího zdravotního stavu zaměstnance (o kterém by měl vědět) mohlo velmi pravděpodobně dojít. V konkrétním případě tedy nejspíš takovou manipulaci s pacientem, která by mohla popisované zranění způsobit.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail