Změna sídla, rozšířený vozový park a výsledky činnosti SÚIP za duben 2013

Zdroj: 
Státní úřad inspekce práce v Opavě se v dubnu letošního roku úspěšně a za plného provozu přestěhoval do rekonstruované budovy na opavské adrese Kolářská č. 451/13.

Posílení výkonu kontrolní činnosti orgánů inspekce práce, zejména v oblasti kontrol zaměřených na odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání, přinášejí rovněž vozidla Škoda Fabia s pohonem na CNG, která byla pořízena prostřednictvím nadlimitní veřejné zakázky v rámci projektu „Efektivní systém rozvoje zaměstnanosti, výkonu komplexních kontrol a potírání nelegálního zaměstnávání v ČR“, který je spolufinancován z prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a jehož je Státní úřad inspekce práce realizátorem.

Každé vozidlo je vybaveno počítačem, skenerem, tiskárnou, dálkovým připojením k internetu, handsfree a GPS pro monitoring pohybu vozidel. S touto výbavou vozidlo pro inspektora představuje „mobilní kancelář“, za jejíž pomoci se může nejen dopravit do místa výkonu kontroly, ale také zpracovat kontrolní zjištění do protokolu a případně dohledat potřebná data. Efektivita výkonu kontrolní činnosti v oblasti nelegálního zaměstnávání je tak posílena při současném snížení nákladů na pohonné hmoty.

V současné době má Státní úřad inspekce práce v ekonomickém pronájmu 150 mobilních kanceláří na dobu 14 měsíců s možností jeho prodloužení. Konkrétní podmínky ekonomického pronájmu jsou stanoveny rámcovou smlouvou uzavřenou se společností HAVEX Auto s. r. o.

Kontroly na základě zákona o zaměstnanosti (součástí je kontrola nelegálního zaměstnávání) se zpravidla na celkové výši pokut v daném období navržených orgány inspekce práce podílejí největší mírou. Nejinak je tomu také v měsíci dubnu 2013.  V databázi Státního úřadu inspekce práce bylo během dubna zaevidováno 5 139 kontrol u zaměstnavatelů. Za zjištěná porušení předpisů navrhly oblastní inspektoráty práce pokuty v celkové výši 41.942.000,- Kč. Na úsek kontrol na základě zákona o zaměstnanosti spadá částka 30.199.000,- Kč. K úseku kontroly pracovních vztahů a podmínek se váží pokuty o objemu 7.420.000,- Kč a úsek bezpečnosti práce pak vykazuje pokuty ve výši 4.323.000,- Kč.

Má-li občan zaměstnaný v ČR podezření na možná porušení právních předpisů z oblasti pracovního práva, bezpečnosti práce nebo zákona o zaměstnanosti ze strany zaměstnavatele, může podat podnět ke kontrole. Může tak učinit buď na pracovišti místně příslušného oblastního inspektorátu práce, nebo může využít elektronického podání podnětu ke kontrole, a tak se vyhnout případnému cestování na pracoviště inspekce práce. Formulář pro elektronické podání podnětu lze nalézt na webové adrese http://epp.suip.cz/epp/index.php. Po zadání místa výkonu práce (okres) je příchozí podnět automaticky nasměrován do elektronické podatelny příslušného oblastního inspektorátu práce.

V dubnu letošního roku Státní úřad inspekce práce zapsal do evidence 938 podnětů ke kontrole. Nejvíce z nich směřovalo do oblasti pracovněprávní (665 podnětů), nejvíce podatelů podnětů se přitom cítilo poškozeno v oblasti odměňování (346 podnětů). Není-li si občan zaměstnaný v ČR jist, zda je na svých právech ze strany svého zaměstnavatele krácen, může se obrátit na orgány inspekce práce v rámci bezplatného základního poradenství v intencích zákona o inspekci práce. V dubnu 2013 se na různá pracoviště inspekce práce v rámci poradenství obrátilo 6 310 zájemců.

Specifickou formou poradenství je také přednášková a lektorská činnost inspektorů zejména pro instituce státní a veřejné správy či odborové svazy a svazy zaměstnavatelů. Letos v dubnu tak např. jeden z inspektorů Oblastního inspektorátu práce pro hlavní město Prahu přednášel pro Celní správu k problematice bezpečnosti práce při používání chemických látek.

Kontrolní činnost orgánů inspekce práce má také preventivní ráz. Zvláštní důraz na prevenci se klade v souvislosti s předcházením vzniku pracovních úrazů. Kontroly se tak provádějí zejména na pracovištích, kde dochází k výkonu prací náležejících svou podstatou k rizikovým činnostem. V dubnu 2013 Státní úřad inspekce práce na základě hlášení zaměstnavatelů zaevidoval celkem 3 527 pracovních úrazů. Z tohoto počtu se jednalo celkem o 7 pracovních úrazů s následkem smrti113 závažných pracovních úrazů, které si vyžádaly hospitalizaci postiženého delší než 5 dnů. Celkem 68 pracovních úrazů se přihodilo cizím státním příslušníkům. Šlo přitom o 12 případů, kdy léčba následků pracovního úrazu cizince trvala déle než 5 dnů. Smrtelný pracovní úraz neutrpěl v dubnu 2013 žádný cizinec.

Pracovní úrazovost v jednotlivých krajích ČR v uplynulém měsíci dokumentuje následující tabulka:

Moravskoslezský kraj: 410
Jihomoravský kraj: 409
Středočeský kraj: 367
Hlavní město Praha: 316
Jihočeský kraj: 297
Ústecký kraj: 269
Vysočina: 264
Královéhradecký kraj: 223
Pardubický kraj: 223
Olomoucký kraj: 213
Zlínský kraj: 200
Liberecký kraj: 154
Plzeňský kraj: 116
Zahraničí: 34
Karlovarský kraj: 32

Pozn.: Uvedené údaje jsou platné k 7. 5. 2013.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail